Freenet چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

Freenet چیست؟

دریابید در این پست HiVPN که این پلت فرم رایگان و غیرمتمرکز همتا به همتا چگونه کار می کند.

Freenet چیست

در سال ۱۹۹۹، ایان کلارک، دانشجوی علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی در دانشگاه ادینبورگ، پروژه سال آخر خود را با عنوان ” یک سیستم ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات توزیع شده، غیرمتمرکز ” ارائه کرد. در حالی که این مقاله منتشر نشد، چارچوبی را برای مقاله دیگری فراهم کرد که کلارک با سایر محققان در آن همکاری کرد، که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد: ” Freenet: یک سیستم ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات ناشناس توزیع شده “.

Freenet چیست؟

پس از دریافت B برای مقاله اصلی خود، کلارک کار خود را به صورت آنلاین منتشر کرد که در آن توسط گروهی از همتایان و داوطلبان منتشر و مورد بحث قرار گرفت و نرم افزاری که از این مقاله به وجود آمد در نهایت به عنوان Freenet شناخته شد.

به عبارت ساده، Freenet یک پلت فرم رایگان و غیرمتمرکز همتا به همتا است که به طور خاص برای ناشناس بودن و عاری از سانسور طراحی شده است. نرم افزار Freenet همچنین به شما امکان می دهد به صورت ناشناس فایل ها را به اشتراک بگذارید، سایت های رایگان ایجاد و منتشر کنید، و در انجمن هایی که فقط از طریق Freenet قابل کشف هستند، چت کنید.

هدف اصلی پروژه Freenet ارائه ناشناس بودن و مقاومت در برابر سانسور است.

Freenet چیست؟

Freenet چگونه کار می کند؟

Freenet با ذخیره داده های رمزگذاری شده در گره ها در چندین ماشین کار می کند. به عبارت دیگر، کاربران به طور مشترک فضای هارد دیسک رایگان را برای ذخیره و بازیابی اطلاعات به اشتراک می گذارند. مانند هر پلتفرم همتا به همتا، کاربران از برنامه ای برای شروع درخواست اطلاعات و اشتراک فایل استفاده می کنند. این مشابه ترکیبی بین مرورگر و سرویس گیرنده اشتراک فایل است.

فایل ها به تکه های کوچکتر تقسیم می شوند و در بسیاری از گره ها ذخیره می شوند. به دلیل رمزگذاری آن، تعیین اینکه درخواست یک گره از کجا می آید و همچنین به کجا می رود تقریباً غیرممکن است.

Freenet چیست؟

چگونه می توانم به Freenet دسترسی داشته باشم؟

دسترسی به Freenet به سادگی دانلود نصب کننده از سایت Freenet است. این برای ویندوز ، macOS و لینوکس در دسترس است و همراه با دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه دسترسی به Freenet پس از تکمیل راه اندازی است.

توصیه می شود هنگام مرور Freenet از یک مرورگر اختصاصی و ترجیحاً یک مرورگر متمرکز بر حریم خصوصی و امنیت مانند Firefox، LibreWolf، Pale Moon یا IceCat استفاده کنید.

پس از نصب، Freenet از طریق مرورگر پیش فرض شما راه اندازی می شود و از شما خواسته می شود یک سطح امنیتی را برای اولین استفاده انتخاب کنید:

Freenet چیست؟

امنیت پایین

در مکان هایی که Freenet قانونی است توصیه می شود . در حالی که این تنظیم نسبت به سایر گزینه‌های همتا به همتا مانند Bittorrent ایمن‌تر است، اما ممکن است آسیب‌پذیری‌هایی وجود داشته باشد که خودتان را در معرض آن قرار دهید.

امنیت بالا

این گزینه به طور کلی توصیه می شود اگر بخواهید تاریک نت خود را برای امنیت بهتر ایجاد کنید. این گزینه همچنین اگر گروه کوچکی از دوستان دارید که می خواهید به طور منظم محتوا را به اشتراک بگذارید و با آنها ارتباط برقرار کنید، بهتر کار می کند.

Freenet چیست؟

امنیت سفارشی

کاربران می‌توانند همه گزینه‌هایی را که برایشان بهتر است انتخاب کنند. این گزینه کمی بیشتر از دو گزینه دیگر طول می کشد زیرا کاملاً در مورد سفارشی سازی است.

آیا Freenet امن و مطمئن است؟

آره. مانند Tor ، Freenet نیز از نظر طراحی غیرمتمرکز است و این باعث می شود کمتر در معرض حملات قرار گیرد. با این حال، بر خلاف Tor، Freenet کاملاً مستقل است. به عبارت دیگر، پروکسی نیست و نمی‌توانید از سایت‌ها بازدید کنید یا از سرویس‌هایی در سطح وب مانند Facebook ، Instagram یا Gmail استفاده کنید . از آنجایی که کاملاً غیرمتمرکز است، هیچ سرور مرکزی وجود ندارد و در نتیجه هیچ نقطه شکست واحدی وجود ندارد.

Freenet دو سطح مختلف امنیت را ارائه می دهد :

Freenet چیست؟

Opennet

حالت Opennet به کاربران امکان می دهد به طور خودکار به گره هایی که Opennet فعال هستند متصل شوند. به عبارت دیگر، حتی اگر کسی را در Freenet نمی شناسید، می توانید به گره های Opennet متصل شوید. مسدود کردن این موارد تا حدودی آسان است، ناشناس بودن محدودی ارائه می‌کند و تا حدی متمرکز هستند.

با این حال، به هر دلیلی می توان به گره های Opennet توسط مجریان قانون دسترسی داشت. بنابراین، هنگام استفاده از Freenet در حالت Opennet ، به شدت توصیه می شود از VPN استفاده کنید.

تاریک نت

در حالت Darknet، ارتباطات به صورت دستی و فقط بین کاربرانی که یکدیگر را می شناسند و به یکدیگر اعتماد دارند برقرار می شود. مسدود کردن این موارد سخت تر است، ناشناس بودن مناسبی را ارائه می دهند و کاملاً غیرمتمرکز هستند.

Freenet چیست؟

آیا Freenet ارزش استفاده دارد؟

روی کاغذ، کاملاً در عمل؟ پذیرش ممکن است بسیار کم باشد، و در حالی که فناوری ایمن برای ارتباطات و اشتراک گذاری اطلاعات است، ممکن است برای گروه های کوچکی که از اتصالات تاریک نت فری نت استفاده می کنند، کاربرد بیشتری داشته باشد.

گفته می‌شود، اگر به دنبال چیزی هستید که در دسترس‌تر و به همان اندازه ناشناس و ایمن باشد – یا احتمالاً بیشتر – شبکه‌های اجتماعی توزیع‌شده و فدرال ، جایگزین‌های عالی برای گفتار آزاد برای شبکه‌های اجتماعی Big Tech ارائه می‌دهند.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : مهر ۲۵, ۱۴۰۱

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…