هر آنچه که باید در مورد Geo-Blocking بدانید

۵/۵ - (۶ امتیاز)

هر آنچه که باید در مورد Geo-Blocking بدانید

گاهی اوقات شرکت ها دسترسی به خدمات خود را بر اساس موقعیت مکانی شما محدود می کنند. این چگونه کار می کند، آیا ناعادلانه است، و آیا می توانید کاری در مورد آن انجام دهید؟ با HiVPN همراه باشید.

آیا تا به حال سعی کرده اید به Hulu، Netflix یا وب سایت دیگری دسترسی پیدا کنید و فقط پیامی دریافت کنید که این محتوا در کشور شما موجود نیست؟ این یک geo-blocking یا محدودیت جغرافیایی است و اغلب می تواند دردسرساز باشد. Geo-blocking ارزش زیادی برای شرکت ها دارد، اما همچنین می تواند شما را از لذت بردن از محتوایی که دوست دارید باز دارد.

پس چرا جغرافیایی مسدود شده اید، و چگونه وب سایت ها و خدمات دیجیتال در وهله اول موقعیت شما را می شناسند؟ در این پست، همه اینها را مورد بحث قرار خواهیم داد و همچنین توضیح خواهیم داد که در مورد آن چه کاری می توانید انجام دهید.

Geo-Blocking چیست؟

Geo-blocking یا geo-filtering عمل رد یا محدود کردن دسترسی به محتوا بر اساس موقعیت جغرافیایی آنها است. مسدود کردن جغرافیایی روی همه انواع محتوا، از جمله وب‌سایت‌ها، مقاله‌ها، و سرویس‌های وب کار می‌کند، اما بیشتر برای ویدیوها قابل توجه است. پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدیو و سرویس‌های پخش، مانند YouTube، Netflix و Hulu از محدودیت‌های جغرافیایی استفاده می‌کنند. آنها برخی از محتوای خود را برای کاربران مناطق خاص غیر قابل دسترس می کنند.

شرکت ها می توانند فیلترهای جغرافیایی را برای کشورها، شهرها و حتی ساختمان ها و دفاتر اعمال کنند. درجه فیلتراسیون می تواند از سرویسی به سرویس دیگر متفاوت باشد. برخی از سرویس ها به شما امکان می دهند محتوای آنها را مرور کنید اما شما را از مشاهده آن محدود می کنند. دیگران محتوا را به طور کامل در منطقه شما پنهان می کنند.

Geo-Blocking چگونه کار می کند؟

هر کامپیوتر در اینترنت دارای یک شناسه عددی منحصر به فرد است که به عنوان آدرس IP شناخته می شود. هنگامی که از یک صفحه وب بازدید می کنید، رایانه شما آدرس IP خود را به سرور وب سایت می فرستد تا بداند اطلاعات درخواستی را کجا برگرداند.

به محض ثبت نام در یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) یک آدرس IP دریافت می کنید. با سطوح مختلف دقت، این آدرس IP می تواند موقعیت جغرافیایی دستگاه شما را شناسایی کند. خدمات آنلاین از آدرس IP شما برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا به شما اجازه مشاهده محتوای آنها را می دهند یا خیر استفاده می کنند. بنابراین، اگر سعی کنید محتوایی را از یک IP درخواست کنید که خارج از لیست مجاز است، آنها درخواست شما را رد می کنند.

مسدود کردن جغرافیایی همچنین می تواند حتی زمانی که شما برای یک سرویس ممتاز پرداخت می کنید، رخ دهد. به عنوان مثال، اگر در ایالات متحده زندگی می کنید و هزینه اشتراک نتفلیکس را پرداخت می کنید، تا زمانی که در داخل مرزهای ایالات متحده هستید می توانید محتوا را پخش کنید. اگر برای کار به تعطیلات بروید یا به کشورهای دیگر سفر کنید، نمی‌توانید به همان کتابخانه نتفلیکس دسترسی پیدا کنید.

آیا Geo-Blocking قانونی است؟

صرف نظر از اینکه چقدر می تواند ناامید کننده باشد، geo-block هنوز قانونی است. این راهی است برای شرکت های رسانه ای برای اجرای قراردادهای قانونی بر اساس محدودیت های جغرافیایی. در میان شرکت های رسانه ای رایج است زیرا حقوق پخش برنامه های تلویزیونی و فیلم ها معمولاً از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در حالی که همه اینها خوب است، دلایل دیگر شرکت ها را وسوسه می کند تا خدمات را بر اساس مکان محدود کنند.

هدف از مسدود کردن جغرافیایی

سازندگان محتوا و شرکت های رسانه ای به دلایل مختلف از مسدودسازی جغرافیایی استفاده می کنند. در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

رایج ترین دلیل برای مسدود کردن جغرافیایی، محافظت از محتوای دارای مجوز یا دارای حق چاپ است. توافقنامه مجوز به طرفین حق استفاده از محتوای دارای مجوز برای اهداف تعریف شده در قرارداد را می دهد. به سازندگان محتوا راهی برای کسب درآمد از دارایی‌هایشان مانند فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی، موسیقی، کتاب‌ها و موارد دیگر ارائه می‌دهد. بنابراین ارائه دهندگان محتوا (شرکت های رسانه ای) محدودیت های جغرافیایی را برای رعایت شرایط مجوز اعمال می کنند.

تقسیم بندی بازار

برخی از شرکت های جهانی از ژئو فیلتراسیون برای تقسیم جهان به بخش های مختلف بازار استفاده می کنند. این ممکن است منجر به محدودیت دسترسی نشود، اما ممکن است به سادگی محتوای وب سایت را بر اساس موقعیت مکانی شما تغییر دهد.

بلوک‌های جغرافیایی می‌توانند به کسب‌وکارها این امکان را بدهند که از کاربران مناطق مختلف مبالغ متفاوتی برای یک سرویس دریافت کنند. این عمل در رسانه ها، گردشگری و صنعت خرده فروشی بیداد می کند. به عنوان مثال، نتفلیکس ممکن است برای خدمات مشابه در یک منطقه جغرافیایی نسبت به سایرین هزینه بیشتری دریافت کند.

محدود کردن محتوای غیرقانونی

دولت‌ها ممکن است از مسدود کردن جغرافیایی برای محدود کردن محتوای غیرقانونی مانند پورن و قمار استفاده کنند. رژیم های سرکوبگر نیز از این فناوری به عنوان ابزاری برای سانسور اینترنتی استفاده می کنند. حزب کمونیست چین به دلیل سانسور تهاجمی خود در سرزمین اصلی چین بدنام است. دسترسی کاربران به سایت‌های محبوب مانند گوگل، فیسبوک، اینستاگرام و یوتیوب را ممنوع می‌کند. این وب سایت ها جایگزین های محلی دارند که تمایل بیشتری به ارضای هوس های دولت خود دارند.

۳ راه برای دور زدن محدودیت های جغرافیایی

کاربرانی که به دنبال دسترسی به محتوای مسدود شده هستند، می توانند با استفاده از ابزارها و تکنیک های مختلف، بلوک های جغرافیایی را دور بزنند. در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

۱. از VPN استفاده کنید

آدرس IP شما اساس همه مسدود کردن جغرافیایی است، بنابراین اگر می‌خواهید محدودیت‌ها را دور بزنید، باید IP واقعی خود را پنهان کنید. یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) آدرس IP واقعی شما را با یکی از مکان مورد نظر شما جایگزین می کند. پس از اتصال به سرور مورد نظر خود، به نظر می رسد که ترافیک شما از محل سرور VPN به جای سرور خانگی شما نشات می گیرد.

هنگام استفاده از VPN، مطمئن شوید که از ویژگی های امنیتی پیشرفته و پروتکل های رمزگذاری برای ناشناس نگه داشتن هویت شما استفاده می کند. اگر مطمئن نیستید که از کدام VPN استفاده کنید، ExpressVPN را امتحان کنید که سرعت اتصال عالی و رمزگذاری درجه نظامی را ارائه می دهد.

۲. از یک سرور پروکسی استفاده کنید

سرورهای پروکسی نیز راهی برای دور زدن محدودیت های جغرافیایی ارائه می دهند. به جای تغییر آدرس IP شما، یک سرور پروکسی به عنوان یک واسطه بین شما و سرور میزبان عمل می کند. این فقط در سطح برنامه کار می کند، به این معنی که فقط ترافیک را برای برنامه خاصی که آن را برای آن پیکربندی کرده اید تغییر مسیر می دهد. از نظر امنیت و عملکرد، سرورهای پروکسی به اندازه VPN کارآمد نیستند.

۳. از مرورگر Tor استفاده کنید

راه دیگر برای جلوگیری از مسدود کردن جغرافیایی استفاده از مرورگر Tor است. این یک مرورگر تخصصی است که با استفاده از مسیریابی ناشناس به شبکه Tor متصل می شود. مرورگر Tor با استفاده از چندین لایه رمزگذاری از اطلاعات کاربر محافظت می کند. با این حال، این فرآیند پیچیده رمزگذاری می تواند بر سرعت اینترنت شما تأثیر بگذارد.

آیا Geo-Blocking ارزشش را دارد؟

اگرچه geo-blocking کاربردهای قانونی دارد، اما مستعد سوء استفاده است. رژیم های سرکوبگر و مقامات فاسد می توانند از آن برای تبعیض و دستکاری مردم استفاده کنند. Geo-Blocking ممکن است هرگز از مد خارج نشود، اما همیشه لازم نیست آن را تحمل کنید. با استفاده از VPN با کیفیت می توانید بدون نگرانی از محدودیت های جغرافیایی به محتوای مورد علاقه خود دسترسی داشته باشید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۴, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…