آیا می توانید بدافزار را در آیفون دریافت کنید؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

آیا می توانید بدافزار را در آیفون دریافت کنید؟

شاید از خود بپرسید که آیا آیفون ها می توانند ویروس بگیرند یا خیر. در این پست HiVPN نحوه اسکن بدافزار و نحوه حذف ویروس از آیفون خود آورده شده است.

آیفون‌ها به‌خاطر تدابیر امنیتی‌شان معروف هستند: حفاظتی که اپل در برابر بدافزارها ارائه می‌کند یکی از دلایل اصلی خرید این دستگاه‌ها توسط مردم است.

با این حال، گوشی شما ۱۰۰ درصد در برابر تهدیدات مصون نیست.

در اینجا نحوه شناسایی و پاک کردن ویروس ها از آیفون خود آورده شده است.

آیا آیفون ها می توانند ویروس بگیرند؟

بنابراین، آیا آیفون ها می توانند ویروس بگیرند؟ به طور خلاصه، بله. به ندرت شنیده می شود که دستگاه اپل تحت تأثیر بدافزار قرار بگیرد تا مثلاً تلفن های هوشمند اندرویدی، اما هنوز هم اتفاق می افتد.

اگر بدافزار وارد آیفون شما شود، می تواند ویران کند. برخی از مشکلات، مانند تخلیه باتری، آزاردهنده هستند. اما موارد دیگر، از جمله سرقت هویت، بسیار جدی تر هستند.

با این وجود، اگر شک دارید که بدترین اتفاق افتاده است، باز هم می توانید آسیب را به حداقل برسانید. با این حال، ابتدا باید بدانید که چگونه بدافزار را در آیفون شناسایی کنید.

بدافزار چگونه بر آیفون ها تأثیر می گذارد؟

مانند ویروس های رایانه ای، بدافزارها اغلب با تأثیرگذاری بر عملکرد آیفون شما شروع می شوند.

به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید باتری خود سریعتر از قبل از بین می رود. مسلماً، عوامل دیگری می توانند بر عمر باتری شما تأثیر بگذارند  مانند هوای سردتر و سن دستگاه شما. اما اگر متوجه شدید که باید تلفن خود را بیشتر شارژ کنید، اسکن بدافزار ایده خوبی است.

هنگامی که تلفن شما تحت تأثیر بدافزار قرار می گیرد، ممکن است متوجه شوید که سریعتر داغ می شود.

باز هم، دلایل دیگری برای داغ شدن بیش از حد تلفن وجود دارد، مانند شارژ بیش از حد و اجرای بیش از حد برنامه های فشرده. با این حال، وقتی بدافزار روی آن باشد، تلفن شما سخت‌تر کار می‌کند  به همین دلیل ممکن است خیلی داغ شود.

خالی شدن باتری و داغ شدن بیش از حد گوشی هر دو مزاحم قابل توجهی هستند. اما تا زمانی که آنها بی امان نشوند، احتمالاً به فکر به روز رسانی تلفن خود نخواهید بود. پیامد شدیدتر ویروس آیفون این است که گوشی شما در نهایت از کار می افتد.

بدافزارهای موجود در آیفون شما نیز می توانند بیش از دستگاه شما تأثیر بگذارند. هر کسی که بخواهد تلفن شما را آلوده کند می تواند از این نرم افزار به عنوان راهی برای سرقت رمزهای عبور و سایر داده های حساس شما استفاده کند. سپس آنها می توانند اینها را بفروشند یا از آنها برای هک کردن حساب های شما استفاده کنند.

چگونه آیفون ها را از نظر ویروس یا بدافزار بررسی کنیم؟

اگر مشکوک هستید که بدافزاری در دستگاه خود دارید، گزینه‌های زیادی برای بررسی و اطمینان دارید.

در اینجا چند راه عملی برای بررسی آیفون برای ویروس یا بدافزار وجود دارد.

برنامه های ناآشنا را بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شناسایی بدافزار در آیفون، بررسی اینکه آیا برنامه‌های ناآشنا روی گوشی خود دارید یا خیر. منظور ما این است که شما باید به دنبال برنامه هایی باشید که نه دانلود کرده اید و نه برنامه های پیش فرض اپل هستند.

برای شناسایی فایل‌ها و پوشه‌های صفحه اصلی خود انگشت خود را بکشید. اگر نمی توانید هیچ کدام را ببینید اما هنوز مطمئن نیستید، به تنظیمات آیفون خود نگاه کنید و ببینید آیا می توانید چیزی را پیدا کنید که با آن آشنایی ندارید یا خیر.

بررسی کنید که آیا دستگاه شما جیلبریک است یا خیر

مقدار سفارشی‌سازی که دریافت خواهید کرد ممکن است جیلبریک کردن گوشی شما را جذاب به نظر برساند. اما انجام این کار به دلایل زیادی می تواند ایده بدی باشد. علاوه بر لغو گارانتی، آیفون خود را نیز در برابر بدافزار مستعدتر می‌کنید.

البته ممکن است یک دستگاه دست دوم خریده باشید و ندانید که جیلبریک شده است. اما فرقی نمی کند که شما این کار را انجام داده باشید یا مشکوک باشید که شخص دیگری انجام داده است. بررسی اینکه آیا دستگاه شما جیلبریک شده است، یک قدم برای شناسایی ویروس است.

فهمیدن اینکه آیا گوشی شما جیلبریک است یا نه کار آسانی نیست. اما یکی از نشانه های احتمالی وجود اپلیکیشنی به نام Cydia است. این برنامه فقط در دستگاه های iOS جیلبریک شده موجود است.

دریابید که آیا صورتحساب های بزرگی دارید یا خیر

هنگامی که آیفون شما دارای بدافزار است، ممکن است متوجه شوید که تلفن شما هر ماه بیش از آنچه انتظار داشتید از داده استفاده کرده است. به طور طبیعی، اگر از کمک هزینه برنامه خود فراتر رفته اید، صورت حساب بزرگ تری خواهید داشت.

یکی دیگر از نشانه‌های احتمالی وجود بدافزار در آیفون شما این است که متوجه تماس‌های ورودی یا خروجی می‌شوید که انجام نداده‌اید یا دریافت آن را به خاطر نمی‌آورید. باز هم، این تماس‌ها می‌توانند منجر به یک صورت‌حساب بزرگ‌تر غیرمنتظره برای پرداخت شوند.

می‌توانید با رفتن به تنظیمات > شبکه تلفن همراه و پایین رفتن به داده‌های تلفن همراه ، میزان داده‌ای را که استفاده کرده‌اید بررسی کنید . از طرف دیگر، می توانید با ارائه دهنده شبکه تلفن همراه خود چک کنید.

به فضای ذخیره سازی خود نگاه کنید

ممکن است متوجه شوید که فضای ذخیره سازی گوشی شما تقریباً پر شده است زیرا برنامه های زیادی را نصب کرده اید یا تصاویر زیادی در رول دوربین خود دارید. اما اگر فضای ذخیره‌سازی باقی‌مانده شما به میزان قابل توجهی کمتر از آنچه باید باشد، ممکن است آیفون شما ویروسی داشته باشد.

برای مشاهده فضای ذخیره سازی خود، به Settings > General > iPhone Storage بروید .

چگونه از شر یک ویروس در آیفون خود خلاص شویم

اگر همه موارد بالا را امتحان کرده اید و مشکوک هستید که آیفون شما بدافزار دارد، اقدام فوری ضروری است. در اینجا برخی از ساده ترین راه ها برای خلاص شدن از شر ویروس در دستگاه شما آورده شده است.

آیفون خود را ریستارت کنید

راه اندازی مجدد آیفون در برخی موارد می تواند از شر بدافزارها نیز خلاص شود.

نحوه انجام این کار به دستگاهی که دارید بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر آیفون شما دارای دکمه هوم است، این دکمه و دکمه روشن/خاموش را نگه دارید. این کار را تا زمانی که گوشی شما خاموش و دوباره روشن شود انجام دهید.

اگر آیفون شما دکمه هوم ندارد، همچنان می توانید به اجبار آیفون خود را ریستارت کرده و در حالت بازیابی قرار دهید.

اگر راه اندازی مجدد آیفون کار نمی کند، به جای آن سعی کنید به تنظیمات کارخانه بازگردید.

حذف برنامه های غیر معمول

اگر متوجه شدید برنامه‌هایی که نباید در گوشی شما وجود داشته باشند، حذف آنها به خلاص شدن از شر بدافزار کمک می‌کند. برای انجام این کار، می‌توانید روی نماد آن نگه دارید تا زمانی که برنامه جداگانه برجسته شود، سپس روی حذف برنامه کلیک کنید .

همچنین ممکن است بخواهید هر برنامه ای را که دانلود نکرده اید از اپ استور حذف کنید. در ادامه، باید از دانلود برنامه های غیر App Store خودداری کنید.

تاریخچه خود را پاک کنید

پاک کردن تاریخچه خود در سافاری ممکن است به پاک کردن ویروس در آیفون شما کمک کند. علاوه بر این، از سرقت رمز عبور و سایر داده ها محافظت می کنید.

برای پاک کردن سابقه، به تنظیمات > سافاری بروید . سپس به سمت پایین به پاک کردن تاریخچه و داده‌های وب‌سایت بروید .

از نرم افزار امنیتی استفاده کنید

اگر آنتی ویروس نصب کرده اید، باید بتواند هر بدافزاری را در آیفون شما شناسایی و حذف کند.

حتی اگر هنوز سرمایه‌گذاری نکرده‌اید، دانلود یک مجموعه امنیتی مناسب بسیار ارزشمند است و همچنان می‌تواند ویروس‌ها را اسکن کند.

آیفون خود را جایگزین کنید

اگر تمام تلاش خود را کرده اید تا آیفون خود را از شر بدافزار خلاص کنید، ممکن است لازم باشد دستگاه خود را تعویض کنید.

از آنجایی که اکثر موارد بدافزار ساخته شده توسط کاربر است و شامل اعمالی مانند جیلبریک است، ممکن است متوجه شوید که گارانتی اپل مشکل شما را پوشش نمی دهد.

اگر شک دارید که آیفون شما بدافزار دارد، سریع عمل کنید

اگرچه موارد نادر هستند، آیفون شما می تواند ویروس ها و سایر اشکال بدافزار را دریافت کند. به این ترتیب، دانستن نحوه عمل در صورت وقوع این امر حیاتی است.

بررسی اینکه آیا آیفون شما دارای یک مشکل بدافزار واقعی است ضروری است. اگر متوجه شدید که مشکل از استفاده شماست، نحوه استفاده از دستگاه خود را تغییر دهید.

با این حال، اگر تلفن شما آلوده شده باشد، می توانید به روش های مختلفی از شر بدافزار خلاص شوید. و هنگامی که این کار را کردید، به یاد داشته باشید که از اپ استور استفاده کنید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۲۲, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…