احراز هویت در مقابل مجوز

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

احراز هویت در مقابل مجوز

آیا بین احراز هویت و مجوز اشتباه گرفته اید؟ برای درک بهتر امنیت سایبری، تفاوت بین این دو را با این پست HiVPN کشف کنید.

احراز هویت و مجوز دو مفهوم امنیتی مشابه هستند. اگر می خواهید در مورد نحوه محافظت کسب و کارها از خود در برابر حملات سایبری بیشتر بدانید، هر دو بسیار مهم هستند. به این ترتیب، تشخیص آنها از یکدیگر نیز ضروری است.

بنابراین، این همه آن چیزی است که باید در مورد احراز هویت و مجوز، جایگاه آنها در امنیت سایبری و تفاوت این دو بدانید.

احراز هویت در مقابل مجوز

در ساده‌ترین حالت، احراز هویت به معنای تأیید هویت کاربر است، در حالی که مجوز به تأیید اینکه کاربر به چه چیزی دسترسی دارد است. هم احراز هویت و هم مجوز به هویت متکی هستند – هر کاربر منحصر به فرد و متمایز از سایر کاربرانی است که به سیستم دسترسی دارند.

یک کاربر معمولاً خود را با یک رمز عبور یا کد احراز هویت می کند. سپس شبکه مجوز آنها را بررسی می کند تا ببیند آیا آنها اجازه دارند به منابعی که می خواهند به آنها دسترسی پیدا کنند نگاه کنند.

احراز هویت چگونه کار می کند؟

شبکه‌های امن به راهی برای اثبات اینکه آیا کاربران همان چیزی هستند که ادعا می‌کنند هستند نیاز دارند. در غیر این صورت، هیچ راهی برای اعتماد به کاربرانی که به منابع آن دسترسی دارند، ندارد.

در یک طرح احراز هویت معمولی، کاربر نوعی شناسایی ارائه می دهد که هویت او را ثابت می کند. معمولاً، این نیاز احراز هویت یک ترکیب نام کاربری و رمز عبور خاص است. نام کاربری به سیستم می گوید که چه کسی وارد سیستم می شود، در حالی که رمز عبور هویت آنها را ثابت می کند.

این استراتژی احراز هویت ضد گلوله نیست. اگر هکرها ترکیبی از نام کاربری و رمز عبور به دست آورند، به راحتی می توانند حساب های کاربری را به خطر بیاندازند. در نتیجه، بسیاری از کسب‌وکارها شروع به استفاده از استراتژی‌های پیچیده‌تر احراز هویت می‌کنند.

این استراتژی‌ها معمولاً بر چندین فاکتور احراز هویت متکی هستند و ممکن است علاوه بر رمز عبور، به کد ارسالی به تلفن یا شناسه بیومتریک کاربر نیز نیاز داشته باشند. اگر قبلا از احراز هویت دو مرحله ای (۲FA) یا احراز هویت چند مرحله ای (MFA) برای ورود به یک حساب کاربری استفاده کرده اید، از قبل با این استراتژی جدید احراز هویت آشنا هستید.

مجوز چگونه کار می کند؟

مجوز برای امنیت شبکه مدرن به اندازه احراز هویت ضروری است. با استفاده از آن، یک شبکه می تواند تعیین کند که یک کاربر احراز هویت شده چه کاری می تواند انجام دهد و به کجا می تواند برود.

همانطور که داده های کسب و کار هم ارزشمندتر و هم آسیب پذیرتر می شوند، رابطه بین هویت و مجوز حیاتی تر شده است.

این تغییر، کسب‌وکارها را به سمت استفاده از ابزارهای مجوز مانند مدیریت دسترسی به هویت (IAM) سوق داده است که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا بر اساس داده‌های سیستم احراز هویت خود تعیین کنند که کاربر باید به چه دارایی‌هایی دسترسی داشته باشد.

نمونه ای از احراز هویت در مقابل مجوز

نقش‌ها و دسته‌های کاربر به مدیران شبکه کمک می‌کند تا راحت‌تر تعیین کنند که کدام کاربران باید مجوز منابع خاص را داشته باشند. به عنوان مثال، یک کارمند درجه یک ممکن است به شبکه کسب و کار خود دسترسی داشته باشد – اما نه همه چیز در آن.

تلاش برای دسترسی به فایل‌های محدود شده ممکن است هشداری را از رایانه دریافت کند. شبکه می داند که این کاربر همان کسی است که ادعا می کند  آنها احراز هویت دارند.

با این حال، شبکه همچنین می‌داند که هویت کاربر به آنها اجازه دسترسی به فایل‌های خاصی را نمی‌دهد – به این معنی که مجوز ندارند.

احراز هویت در مقابل مجوز: OAuth

اکثر سیستم های مجوز از اطلاعات سیستم های احراز هویت برای تعیین مجوزهای کاربر استفاده می کنند. اطلاعات دیگر نیز ممکن است به سیستم مجوز کمک کند تا کاربر بتواند به کجا مراجعه کند.

بسیاری از وب سایت ها نیز شروع به استفاده از ابزار احراز هویت و مجوز به نام OAuth کرده اند. با OAuth، امکان گسترش مجوز کاربر در چندین پلتفرم بدون اشتراک گذاری داده های احراز هویت با آن پلتفرم ها وجود دارد.

به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است برای احراز هویت وارد حساب Google خود شود و سپس از OAuth برای ارسال مجوز از آن حساب به سایت‌های دیگر استفاده کند. بنابراین، اگر با استفاده از Google وارد Spotify شده اید، قبلاً با یکی از برنامه های OAuth آشنا هستید.

آنچه باید درباره احراز هویت و مجوز بدانید

هم احراز هویت و هم مجوز برای امنیت شبکه مدرن ضروری هستند. وقتی یک حساب آنلاین دارید، روزانه با احراز هویت و مجوز مواجه می شوید. اینها به شکل ورود به حساب، MFA و مجوزهای دسترسی هستند.

اکنون که تفاوت بین این دو مفهوم مشابه را می دانید، در راه درک بهتر امنیت سایبری هستید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : بهمن ۲۲, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

حمله سلب SSL چیست؟
اینترنت -
مهر ۹, ۱۴۰۱

حمله سلب SSL چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) حمله سلب SSL چیست؟ حمله سلب SSL راهی برای حذف امنیت وب سایت ها از طریق HTTPS است. این سایت رمزگذاری را که برای محافظت از داده ها در برابر عبور آنلاین به صورت متن ساده است، از بین می برد….

دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید
اینترنت -
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید این را تصور کنید: شما در هواپیمایی هستید که برای یک تعطیلات سزاوار عازم است، و آیفون شما با یک اعلان AirDrop در اواسط پرواز شما را پینگ می کند. چیزی که نشان می…

بانک دیجیتال چیست؟
اینترنت -
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

بانک دیجیتال چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بانک دیجیتال چیست؟ بانک‌های دیجیتال در سرتاسر جهان در حال اوج‌گیری هستند، با نام‌هایی که به‌جز بانک‌ها به نظر می‌رسند: Ally، WeBank، Klarna، Mox، Trust، Nubank، Wise، K Bank، Chime، Revolut، Monzo. آن‌ها به آرامی اما مطمئناً سهم بازار را از…