۴ نکته نظارت و محدود کردن ترافیک روتر

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

۴ نکته نظارت و محدود کردن ترافیک روتر

چگونه مطمئن می‌شوید که بچه‌هایتان واقعاً در یک شب مدرسه می‌خوابند و از پخش ویدیوهای اینترنتی بیدار نمی‌مانند؟در حال تماشای یک فیلم در نتفلیکس هستید که ناگهان اینترنت قطع می شود. به نظر می رسد صفحه بافر برای همیشه طول بکشد. بنابراین، چه چیزی باعث کندی ناگهانی اینترنت شما می شود؟ با HiVPN همراه باشید.

4 نکته نظارت و محدود کردن ترافیک روتر

خوب، اگر بچه‌هایی دارید که دستگاه‌های تلفن همراه، لپ‌تاپ، کنسول یا کامپیوتر در اتاق خوابشان دارند، به احتمال زیاد با بحران پهنای باند مواجه هستید. راه حل چیست؟ چگونه مطمئن می شوید که بچه ها در شب مدرسه به جای پخش ویدیو زیر لحاف می خوابند؟

بهترین گزینه مدیریت استفاده از اینترنت خانگی خود به طور مستقیم از روتر است. در اینجا نحوه کنترل اینترنت و ۴ نکته نظارت و محدود کردن ترافیک روتر در خانه آورده شده است.

مدیریت استفاده از اینترنت خانگی: نظارت یا جاسوسی؟

خوشبختانه، انواع روش هایی وجود دارد که می توانید از روتر خود برای نظارت بر ترافیک شبکه خانگی خود استفاده کنید. می‌توانید ترافیک را در زمان‌ها و روزهای خاصی مسدود کنید، به دستگاه‌های خاصی که برای خانواده مهم‌تر هستند اولویت بیشتری بدهید و بفهمید کدام دستگاه‌ها بیشترین داده را مصرف می‌کنند.

دانستن نحوه نظارت بر ترافیک و استفاده در سطح روتر بسیار مهم است، به خصوص در خانواده‌ای که تشنه پهنای باند هستند.

بهتر از این، نظارت در سطح روتر به اندازه نصب کنترل‌های والدین یا سایر نرم‌افزارهای نظارتی مستقیماً روی دستگاه‌های فرزندان شما تهاجمی نیست، که برای بسیاری از والدین یک مبارزه ظریف است. نصب یک برنامه ردیابی یا نظارت بر روی خط باریک بین نظارت بر فرزندان شما و جاسوسی از آنها، که هیچ والدینی مایل به انجام آن نیست، می‌گذرد، اگرچه مواردی وجود دارد که باید به فرزندان خود در مورد وب آموزش دهید .

۱. ترافیک روتر: تنظیمات کیفیت خدمات

یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که به سیستم سرگرمی اتاق نشیمن خود بیشترین اولویت را برای پهنای باند موجود به اینترنت و از آن بدهید. تنظیمات کیفیت خدمات (QoS) روی روتر به شما امکان می دهد پهنای باند را برای برنامه ها و دستگاه های جداگانه در شبکه خانگی خود تنظیم کنید.

مکان منوی QoS بسته به روتر شما متفاوت است، همانطور که گزینه های منو نیز متفاوت است.

با این حال، در بیشتر موارد، در منوی QoS، باید یک نوع تنظیمات اولویت اینترنت را فعال کنید. این تنظیم جایی است که شما اولویت اتصال را به یک دستگاه خاص اختصاص می دهید.

به طور معمول، شما «اولویت متوسط» را به دستگاه‌ها اختصاص می‌دهید تا حتی زمانی که به پهنای باند زیادی نیاز دارد، پهنای باند سایر دستگاه‌های شبکه متصل را تخلیه نکند. با این حال، اگر دستگاهی مانند پخش‌کننده اینترنت شبکه دارید که به دلیل استفاده دیگران از پهنای باند شما قفل می‌شود، با تنظیم اولویت دستگاه روی «بالا» مشکل حل می‌شود.

۲. ثبت و ردیابی ترافیک روتر

اگر کنجکاو هستید که چه چیزی از پهنای باند در شبکه خانگی خود استفاده می کند، نیازی به دویدن و نصب تجهیزات نظارتی بر روی هر دستگاهی نیست. اکثر روترها امکان ثبت استفاده از اینترنت را برای ترافیک ورودی و خروجی ارائه می دهند. گزینه ثبت ترافیک روتر اغلب در بخش Administrator منوی روتر شما یافت می شود.

هنگامی که منوی Administrator را پیدا کردید، به دنبال منوی با نام “Log” یا مشابه باشید. باید گزینه ای برای فعال کردن ورود به سیستم برای ترافیک ورودی، خروجی یا تمام مسیریاب ها پیدا کنید. سپس فقط یک مورد منتظر ماندن برای مدتی است و سپس لاگ های ورودی و خروجی روتر را بررسی کنید.

بررسی گزارش خروجی اطلاعاتی در مورد وب‌سایت‌هایی که فرزندانتان بازدید می‌کنند به شما می‌دهد.

هنگامی که گزارش را باز می کنید، آدرس IP مربوط به رایانه آنها را در لیست پیدا کنید، سپس آدرس IP خروجی را که در کنار آن ظاهر می شود. بسته به روتر خود، یک آدرس IP یا نام واقعی وب سایت را مشاهده خواهید کرد. اگر اولی است، نگران نباشید. به صفحه جستجوی IP معکوس MXToolBox بروید ، آدرس IP را وارد کرده و جستجو کنید.

همه وب سایت ها را پیدا نمی کند، اما اکثریت را نشان می دهد. جستجوی معکوس IP قطعاً یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای فهمیدن سریع کارهایی است که فرزندان شما در شبکه خانگی شما انجام می‌دهند که پهنای باند زیادی مصرف می‌کند.

این احتمال وجود دارد که آدرس های IP مرتبط با فیس بوک، یوتیوب، نتفلیکس، توییچ و غیره را پیدا کنید سایت های اینترنتی رایجی که انتظار دارید پیدا کنید. حداقل به شما توضیح می دهد که چه اتفاقی برای پهنای باند ناپدید شدن شما می افتد.

۳. استفاده از اینترنت را با استفاده از جدول مسدود کنید

اگر با بچه‌هایتان در مورد قطع اینترنت تا دیروقت در شب مدرسه صحبت می‌کنید، اما آنها مدام شما را نادیده می‌گیرند  این دستگاه‌ها را مخفیانه وارد اتاق‌خواب می‌کنند و تا ساعات اولیه صبح در اینترنت می‌گردند گزینه‌های بیشتری برای مسدود کردن اینترنت دارید.

بسیاری از روترها به شما این امکان را می دهند که استفاده از اینترنت را در یک برنامه زمان بندی مشخص مسدود کنید. به عنوان مثال، می توانید دسترسی به اینترنت به دستگاه های فرزندان خود را از ساعت ۹ شب در شب های مدرسه مسدود کنید.

آدرس MAC دستگاه را پیدا کنید

تنظیم زمان بندی بلوک اینترنت معمولاً دشوار نیست. ابتدا باید آدرس MAC دستگاه هایی را که می خواهید محدود کنید شناسایی کنید. آدرس MAC یک شناسه منحصر به فرد برای دستگاه است که در زمان ساخت کدگذاری شده است. در اکثر روترها، می‌توانید آدرس‌های MAC دستگاه را در منوی شبکه محلی روتر خود پیدا کنید.

منوی شبکه محلی باید تمام اتصالات فعلی و اخیر دستگاه روتر شما را نشان دهد. در زیر یا در کنار آدرس‌های IP، رشته‌ای از شش جفت حروف و اعداد را مشاهده خواهید کرد (به نظر می‌رسد شبیه این است: A8:BE:1C:F4:D0:3A). نام دستگاه فرزندتان را پیدا کنید، سپس مقدار آدرس MAC را کپی کنید.

هنگامی که آدرس MAC دستگاه‌هایی را که می‌خواهید محدود کنید، پیدا کردید، باید قسمت منوی «محدودیت‌های دسترسی» را پیدا کنید. به یاد داشته باشید، این منو ممکن است عنوان متفاوتی در روتر شما داشته باشد. در اینجا می‌توانید چندین خط‌ مشی مختلف برای دستگاه‌های کودکان خود تعریف کنید و قوانین دسترسی به اینترنت را برای آنها سفارشی کنید.

یک برنامه محدودیت زمانی اینترنت ایجاد کنید

یک خط مشی یا قانون برنامه زمان بندی اینترنت جدید ایجاد کنید، سپس آدرس های MAC را که قبلاً کپی کرده اید اضافه کنید. در مرحله بعد، محدودیت های دسترسی را که می خواهید برای آن دستگاه ها اعمال کنید، تعریف کنید. بسته به روتر خود، ممکن است مجبور شوید با زمان‌بندی مشکل داشته باشید.

به عنوان مثال، یک مدل روتر Linksys اجازه نمی دهد که محدودیت ها در PM شروع شود و در AM به پایان برسد، بنابراین شما باید دو قانون ایجاد کنید که یکدیگر را محدود می کنند.

از آنجایی که شما از مک آدرس‌های دستگاه استفاده می‌کنید، می‌توانید قوانین خاصی را برای هر دستگاه ایجاد کنید. بنابراین، اگر فرزند کوچک‌تری دارید که باید زود خاموش شود، یک قانون جداگانه برای دستگاه او تعیین کنید. یا اگر فرزند بزرگ‌تری دارید که برای امتحانات درس می‌خواند، می‌توانید برنامه اینترنت او را یک ساعت افزایش دهید (فقط تا زمانی که واقعاً از آن برای مطالعه استفاده می‌کند!).

احتمالاً کنترل برنامه اینترنت یکی از مؤثرترین راه‌ها برای مدیریت استفاده از اینترنت کودکان شما است. اگر بچه‌هایی دارید (یا هر شخص دیگری) که به درخواست‌های شما مبنی بر توقف استفاده از اینترنت بعد از یک ساعت خاص پاسخ نمی‌دهد، می‌توانید کار را به دست خود بگیرید.

فقط به خاطر داشته باشید که کودکان حیله گر ممکن است بفهمند که چگونه آدرس MAC دستگاه خود را تغییر دهند . اگر این کار را انجام دهند، محدودیت‌های سطح روتر را که با استفاده از آدرس MAC به عنوان یک شناسه اعمال می‌کنید، کنار می‌گذارند.

۴. برخی از رفتارهای اینترنتی را مسدود کنید

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که فرزندانی دارید که به شما گوش می دهند و به خواسته های شما برای استفاده مسئولانه از اینترنت احترام می گذارند، ممکن است به هیچ یک از نکات این مقاله نیاز نداشته باشید. از سوی دیگر، اگر بچه‌هایی در طرف مقابل دارید، که تمایل دارند کارهایی مانند استفاده از VPN برای دور زدن فیلترهای اینترنت شما یا استفاده از پروکسی برای تورنت محتوای غیرقانونی انجام دهند، ممکن است لازم باشد اسلحه‌های بزرگ را بیرون بکشید. (در اینجا ۴ نکته نظارت و محدود کردن ترافیک روتر وجود دارد که کودکان شما می توانند ابزارهای کنترل والدین را دور بزنند !)

بسته به روتر خود، ممکن است به ابزارهای پیشرفته ای مانند مسدود کردن VPN Passthrough یا کنترل های فردی برای اسکریپت های وب حیاتی مانند Java، AJAX و ActiveX دسترسی داشته باشید. برخی از روترها به شما امکان می دهند کوکی ها و استفاده از پراکسی ها را نیز مسدود کنید.

مهم نیست که فرزند شما مرورگر یا رایانه خود را چگونه پیکربندی می کند. روتر منبع ورود و خروج اینترنت به خانه شما است، بنابراین همه چیز را مغلوب می کند. اگر اسکریپت اکتیو ایکس را خاموش کنید، خاموش می ماند. این توابع فایروال پیشرفته بر هر چیز دیگری اولویت دارند.

آیا می توانید همه دستگاه ها را از اینترنت مسدود کنید؟

به خاطر داشته باشید که هیچ چیز ۱۰۰% ضد گلوله نیست. اگر فرزند شما به اندازه کافی باهوش باشد، راهی برای دور زدن محدودیت های اینترنت شما در سطح روتر پیدا می کند.

شاید آنها رمز عبور مدیر روتر را پیدا کنند؟ یا اینکه فقط روتر را به طور کامل دور بزنید؟ اگر فرزند شما به تلفن هوشمند با برنامه داده مناسب دسترسی دارد، می تواند از آن به عنوان یک نقطه اتصال Wi-Fi استفاده کند، جایی که محدودیت های روتر شما هیچ فایده ای ندارد.

با این حال، این نکات حداقل به شما فرصتی می دهد تا بتوانید آنچه را که در شبکه خانگی شما می گذرد و همچنین نحوه دسترسی افراد به اینترنت از طریق آن را مدیریت کنید. ممکن است نخواهید بلافاصله از همه گزینه های خود استفاده کنید. افزایش تدریجی برای جلوگیری از استفاده بیش از حد از اینترنت ممکن است فرزندان شما را تشویق کند تا استفاده از اینترنت خود را به سطح مسئولانه برگردانند.

البته به خاطر داشته باشید که صحبت کردن و گفتگوی باز اغلب بهترین گزینه است. اما اگر شکست خورد، این ابزارها را در اختیار دارید. و اگر در مورد محدودیت‌های دستگاه همراه فرزندتان به کمک کمی نیاز دارید، در اینجا نحوه مخفی کردن و محدود کردن برنامه‌ها در iPhone آورده شده است. به‌علاوه، حتماً نحوه محدود کردن زمان نمایش کودک در مک را بررسی کنید .

در حالی که در حال گشت و گذار در اطراف روتر خود هستید، بررسی کنید که بازدیدکننده ناخوانده ای وجود نداشته باشد. در اینجا نحوه نظارت بر استفاده از شبکه خانگی خود آورده شده است .

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : اسفند ۴, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…