۱۲ نوع حمله مهندسی اجتماعی

۵/۵ - (۶ امتیاز)

۱۲ نوع حمله مهندسی اجتماعی

همه احتمالاً فکر می کنند آنقدر باهوش هستند که نمی توانند در معرض کلاهبرداری قرار گیرند ، حتی افرادی که عاشق آنها هستند. حملات مهندسی اجتماعی شامل مجموعه‌ای قدرتمند از تکنیک‌هایی است که هکرها، کلاهبرداران و سارقان برای به خطر انداختن امنیت شما و سرقت داده‌های ارزشمند استفاده می‌کنند. استراتژی های آنها را با HiVPN یاد بگیرید تا در دام آنها نیفتید.

مهندسی اجتماعی چیست؟

حملات مهندسی اجتماعی هنر استفاده از دستکاری روانی برای وادار کردن شما به افشای اطلاعات محرمانه یا انجام یک عمل خاص است. اعتماد، استرس و طمع احساسات طبیعی هستند که مهندسان اجتماعی علیه شما برای تیره کردن قضاوت شما استفاده می کنند. در دنیای دیجیتال، حملات مهندسی اجتماعی با مهندسی اجتماعی در زمینه علوم اجتماعی متفاوت است، جایی که دومی مربوط به افشای اطلاعات محرمانه نیست.

برای اطلاعات بیشتر در مورد رایج ترین حملات مهندسی اجتماعی و نحوه محافظت از خود در برابر آنها، ادامه مطلب را بخوانید.

نمونه های مهندسی اجتماعی

حملات فیشینگ

فیشینگ زمانی اتفاق می‌افتد که یک مجرم سایبری از ایمیل‌ها برای جعل هویت شخص دیگری استفاده کند. آنها معمولاً وانمود می کنند که بانک شما، دولت، شرکت تحویل کالا یا هر سازمان دیگری هستند که به آن اعتماد دارید. هدف آنها این است که از شما بخواهند یک ایمیل فیشینگ باز کنید و پیوستی را دانلود کنید که بدافزار را پنهان می کند یا روی پیوندهای مشکوک کلیک کنید. آنها می خواهند شما را فریب دهند تا اطلاعات حساسی مانند اعتبار ورود به سیستم، شماره تامین اجتماعی یا شماره کارت بانکی خود را فاش کنید.

فیشینگ می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و از روش های مختلفی استفاده کند. رایج ترین آنها عبارتند از:

 • یک نام جعلی به نظر می رسد ایمیل از یک سازمان قانونی ارسال شده باشد اما نام دامنه کاملاً متفاوت خواهد بود. برای مثال، ممکن است شبیه Netflix به نظر برسد، اما اگر ماوس را روی «فرستنده» نگه دارید، خواهید دید که ایمیل از [email protected] یک مثال فرضی آمده است.
 • لینک های جاسازی شده. هکرهای اجتماعی ممکن است ایمیلی بفرستند و از شما بخواهند روی پیوندی کلیک کنید و دوباره وارد حساب خود شوید حتی اگر فعالیت خود را در آن سایت تغییر نداده باشید URL جعلی خواهد به یک وب سایت آلوده منجر شود. یکی از راه‌های محافظت از خود این است که روی پیوند کلیک راست کرده و آدرس را بررسی کنید تا ببینید آیا به نظر قانونی می‌رسد یا خیر.
 • پیوست های ایمیل. فاکتورها، تأیید سفارش ها، دعوت نامه های رویداد و غیره می توانند برای پنهان کردن ویروس ها یا بدافزارها استفاده شوند. آنها را باز نکنید و اگر مشکوک به نظر می رسند به فرستنده پاسخ ندهید. یک پیش نویس ایمیل جدید برای شخصی که فکر می کنید برای شما ایمیل کرده است بنویسید.

حملات فیشینگ ماهیگیر

حملات فیشینگ ماهی گیر، کاربران رسانه های اجتماعی را از طریق حساب های خدمات مشتری جعلی هدف قرار می دهند. در یک حمله فیشینگ ماهی گیر، هکر کلاهبردار مهندسی اجتماعی با مشتریانی که اخیراً شکایت کرده‌اند تماس می‌گیرد و سعی می‌کند اطلاعات شخصی یا اعتبار حساب آنها را در میان طرح دقیق آنها به دست آورد.

در اینجا نمونه ای از حمله فیشینگ ماهیگیر است:

 1. مهاجم فیدهای رسانه‌های اجتماعی را زیر نظر می‌گیرد و منتظر می‌ماند تا کسی یک شرکت خاص را با یک شکایت یا سؤال در مورد حساب خود برچسب‌گذاری کند.
 2. مهاجم با استفاده از یک حساب رسانه اجتماعی جعلی به عنوان تیم پشتیبانی مشتری شرکت ظاهر می شود.
 3. چند پیام بعد، اعتماد به دست می‌آید و اکثر مردم با کمال میل رمز عبور و سایر اطلاعات محرمانه خود را تحویل می‌دهند تا سعی کنند مشکل خود را حل کنند.

حملات فیشینگ نیزه

Spear phishing نوعی از فیشینگ است که به تلاش بیشتری نیاز دارد اما از درصد موفقیت بالاتری نیز برخوردار است. ایمیل های فیشینگ را می توان برای هزاران نفر ارسال کرد، در حالی که فیشینگ نیزه افراد و گروه های کوچک را هدف قرار می دهد. آنها معمولاً وانمود می کنند که فرد خاصی هستند که به شما اعتماد دارید یا در یک محیط کاری به او گزارش می دهید.

برای اینکه این حمله مهندسی اجتماعی کار کند، هکرها باید در مورد قربانی(های) خود تحقیق کنند و از آن اطلاعات علیه آنها استفاده کنند. رسانه های اجتماعی معدن طلا برای این کار هستند. هکرها می توانند تقریباً هر اطلاعاتی را جمع آوری کنند: آدرس ایمیل، مارک هایی که به آنها اعتماد دارید و دنبال می کنید، دوستان شما و موارد دیگر. پس از انجام تحقیقات، هکر با بهانه ای واقع بینانه برای دریافت اطلاعات بیشتر به قربانی ایمیل می فرستد. او هکر قربانی را با بهانه ای واقع بینانه برای دریافت اطلاعات بیشتر ایمیل می کند.

به عنوان مثال، در سطح فردی، هکرها ممکن است وانمود کنند که بهترین دوست شما هستند و درخواست دسترسی به حساب کاربری فیس بوک شما را دارند. در سطح تجاری، آنها می توانند وانمود کنند که مدیر عامل شرکتی هستند که شما در آن کار می کنید و درخواست کنند که فوراً وجوه خود را برای یک “پروژه جدید” منتقل کنند.

تشخیص حملات Spear-phishing دشوار است اما غیرممکن نیست. برای محافظت از خود:

 • منبع ایمیل را بررسی کنید.
 • از خود بپرسید که آیا به نظر یک درخواست عادی می رسد یا خیر.
 • اگر مشکوک به نظر می رسد، به ایمیل پاسخ ندهید و مستقیماً با آن شخص تماس بگیرید. این کار را با ارسال یک ایمیل جداگانه، برقراری تماس با آنها یا انتظار برای صحبت مستقیم با آنها انجام دهید.

حملات ضربتی

برای مثال، بر خلاف حملات فیشینگ که از ایمیل استفاده می کنند، حملات Smishing از پیام های متنی SMS استفاده می کنند. Smishing ثابت کرده است که کاملاً مؤثر است زیرا تمایل به یک نوع حمله شخصی و هدفمند دارد. احتمال اینکه افراد در مقایسه با سایر انواع حملات در معرض حملات کوبنده قرار گیرند نیز بسیار بیشتر است، زیرا مردم معمولاً فکر می‌کنند هر کسی که شماره تلفن همراه خود را دارد، مطمئناً یک مخاطب قابل اعتماد است.

در واقعیت، یک کلاهبردار قاتل احتمالاً شماره تلفن شما را از طریق پایگاه داده هک شده دزدیده یا آن را در وب تاریک خریداری کرده است. یک حمله متداول smishing ممکن است مانند یک پیام متنی به نظر برسد که از شما می‌خواهد با کلیک کردن روی یک پیوند، تحویل بسته را تنظیم مجدد کنید. یا ممکن است به شکل پیامی از بانکی باشد که حتی در آن حضور ندارید و از شما می‌خواهد با کلیک کردن روی یک پیوند هویت خود را تأیید کنید.

این لینک های در هم شکسته خطرناک هستند. آنها اغلب شما را به وب‌سایت‌های مخرب هدایت می‌کنند که می‌توانند حتی بیشتر از داده‌های شما را بدزدند، یا اگر روی آن کلیک کنید، خود پیوند می‌تواند بدافزار را روی دستگاه شما دانلود کند. همیشه مراقب حملات مهندسی اجتماعی مانند این باشید.

حملات ویشینگ

Vishing نوع دیگری از فیشینگ در دنیای مهندسی اجتماعی است. این کلاهبرداران وانمود می کنند که از یک سازمان قابل اعتماد با استفاده از یک مسیر قدیمی – تلفن با شما تماس می گیرند. اول، آنها شماره تلفن خود را برای جعل هویت شما یا شرکتی که به آن اعتماد دارید جعل می کنند. هکرهای مهندسی اجتماعی مانند اینها ممکن است از پیام های صوتی از پیش ضبط شده، پیام های متنی یا سینت سایزرهای تبدیل صدا به متن برای پنهان کردن هویت خود استفاده کنند. دیگران حتی از انسان های مراکز تماس کلاهبرداری استفاده می کنند تا حمله را متقاعدتر کنند.

هکرهای واشینگ از بهانه قانع‌کننده‌ای مانند فعالیت مشکوک در حساب بانکی شما، مالیات‌های بیش‌پرداخت/کم‌پرداخت، برنده‌های مسابقه و غیره استفاده می‌کنند. صرف نظر از تکنیک یا بهانه، هدف اصلی آنها به دست آوردن اطلاعات حساس شما است که می‌توان از آنها استفاده کرد. برای سایر حملات مهندسی اجتماعی یا سرقت هویت شما.

این مثال عالی را بررسی کنید:

برای تعیین اینکه آیا تماسی که دریافت می‌کنید جهت صحت آن، نکات زیر را دنبال کنید:

 • شرکت و دلیل تماس تلفنی آنها را زیر سوال ببرید. آیا تا به حال نام این شرکت را شنیده اید یا تا به حال با آن تجارت کرده اید؟
 • آیا آنها سودهای مالی غیرواقعی را از مسابقاتی که هرگز در آن شرکت نکرده اید ارائه می کنند یا به شما کمک می کنند بدهی هایی را که هرگز درباره آن نشنیده اید کمک کنند؟
 • آیا آنها از زبان خصمانه برای تحت فشار قرار دادن شما برای ارائه اطلاعات شخصی خود استفاده می کنند؟

همه اینها علائم هشدار دهنده ویشینگ هستند.

تفاوت بین حملات فیشینگ و ویشینگ چیست؟

 • در یک حمله ویشینگ، کلاهبرداران از فیشینگ صوتی برای به دست آوردن اطلاعات شخصی یا مالی شما استفاده می کنند. این اطلاعات می تواند شماره حساب بانکی و کد مرتب سازی، شماره تلفن، آدرس ایمیل یا آدرس منزل شما باشد. حتی یک یا دو قطعه کوچک از اطلاعات می تواند به هکر کمک کند تا کل هویت شما را بدزدد.
 • حملات فیشینگ بر روی پلتفرم هایی مانند ایمیل یا URL های جعلی انجام می شود. در این موارد، یک کلاهبردار یک ایمیل با نوعی سناریوی فوری اما کاملاً بی‌معنا برای شما ارسال می‌کند تا شما را برای ارسال داده‌های حساس به آنها دستکاری کند.

بهانه سازی حملات

Pretexting یک حمله مهندسی اجتماعی است که می تواند با فیشینگ نیز مقایسه شود زیرا از یک بهانه جذاب و هیجان انگیز نیز استفاده می کند. با این حال، اگر فیشینگ مبتنی بر ترس و فوریت باشد، بهانه‌سازی برعکس است ، این مبتنی بر اعتماد و ارتباط است.

بهانه سازی به تحقیقات بسیار بیشتری نسبت به سایر تکنیک های مهندسی اجتماعی نیاز دارد. این مجرمان سایبری وانمود می کنند که دوست یا همکار شما هستند. آنها فقط دروغ نمی گویند، بلکه یک سناریوی کامل برای فریب شما ارائه خواهند کرد که ممکن است شامل شخصیت های جعلی، تصاویر محصول و حتی زبان صنعتی باشد. در محیط شرکت، این هکرها راه خود را ادامه می دهند و با یک حمله متوقف نمی شوند. هدف آنها معمولاً دریافت اطلاعات از فردی در سطح خاصی از ارشدیت است.

به دلیل تحقیقات و تلاشی که برای ایجاد شخصیت جعلی خود انجام می دهند، شناسایی کلاهبرداران بهانه ای می تواند دشوار باشد. با این حال، اگر فردی بیش از حد دوستانه به نظر می‌رسد و اطلاعاتی را می‌خواهد که نباید با کسی به اشتراک بگذارید، از سوال کردن او نترسید زیرا ممکن است یک حمله مهندسی اجتماعی باشد.

در اینجا یک نمونه بهانه ای از کلاهبرداری با پشتیبانی فنی آورده شده است:

 1. یک نماینده پشتیبانی فنی از یک شرکت معروف با شما تماس می گیرد.
 2. آنها از شما می خواهند که به آنها کمک کنید بررسی کنند که آیا یک سیستم انتقال پول داخلی به درستی کار می کند یا خیر تا به بهبود تجربه مشتری کمک کند.
 3. در صورت موافقت، آنها از شما می خواهند که پول را به یک حساب بانکی تعیین شده و همچنین برای اطلاعات ورود به سیستم خود در این شرکت منتقل کنید.
 4. هنگامی که پول را انتقال می دهید، هکر پول و اعتبار ورود شما را می دزدد.

البته، هکرها به بهانه به شما اطمینان می دهند که انتقال پول به طور موقت انجام می شود و همه اینها بخشی از چک های معمول شرکت آنها است. این مجرمان سایبری پس از شناسایی خود با مدارک جعلی، مطمئن، قابل اعتماد و حرفه ای به نظر می رسند. رویکرد آنها برای اینکه شما را باور کنید که معامله واقعی هستند عالی است.

حملات گربه ماهیگیری

گربه ماهیگیری زمانی است که کلاهبرداران با استفاده از عکس ها، فیلم ها و حتی اطلاعات شخصی دیگران، پروفایل های جعلی در شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند. این هویت‌های جعلی معمولاً برای زورگویی سایبری یا جلب توجه (و همچنین روابط عاشقانه) استفاده می‌شوند. گاهی اوقات، می توان از آنها برای استخراج پول یا اطلاعات شخصی قربانی استفاده کرد که بعداً می تواند در سایر حملات مهندسی اجتماعی یا سرقت هویت آنها استفاده شود.

اگر دوست آنلاینی پیدا کرده اید که بسیار خوب است اما دائماً بهانه هایی برای عدم ملاقات حضوری یا به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد خود پیدا می کند، به احتمال بسیار زیاد شما را گربه ماهی می گیرند. در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد:

 • داستان های حیف و درخواست برای اهدای پول.
 • بهانه های عجیبی مانند اینکه چرا وب کم یا تلفن آنها کار نمی کند.
 • بهانه عدم ملاقات یا لغو لحظه آخری به دلیل شرایط اضطراری شخصی؛
 • پیشنهاد ملاقات در جایی خصوصی به جای یک مکان عمومی.

حملات ترسناک

اگر زمانی متوجه شدید که با پیام‌های هشدار نادرست یا تهدیدهای ساختگی بمباران شده‌اید، ممکن است ترسناک باشد. Scareware را می توان به عنوان نرم افزار فریب، نرم افزار اسکنر سرکش یا کلاهبردار نام برد.

در یک حمله ترسناک، فریب داده می‌شوید و فکر می‌کنید دستگاهتان به بدافزار آلوده شده است، و از شما می‌خواهد نرم‌افزاری را نصب کنید که بدافزار واقعی را روی دستگاه شما دانلود می‌کند.

Scareware می‌تواند مانند یک بنر بازشو به نظر برسد که ناگهان در حین مرور ظاهر می‌شود و چیزی شبیه به “کامپیوتر شما ممکن است به ویروس آلوده شده باشد.” اگر روی این بنر کلیک کنید، یا به شما پیشنهاد می شود ابزاری را نصب کنید که به خلاص شدن از شر ویروس فرضی کمک می کند، یا به یک وب سایت مخرب هدایت می شوید که می تواند دستگاه شما را بیشتر آلوده کند.

همچنین شایان ذکر است که در این نوع حملات مهندسی اجتماعی، scareware نیز می تواند از طریق ایمیل هرزنامه توزیع شود که ممکن است سعی کند شما را متقاعد به خرید خدمات بی ارزش یا مضر کند.

حملات دزدی انحرافی

حملات دزدی انحرافی برای فریب شما طراحی شده اند تا اطلاعات حساس را برای آنها ارسال کنید. با جعل آدرس ایمیل خود، یک دزد انحرافی وانمود می کند که از یک شرکت حسابرسی، موسسه مالی یا حتی فردی از محل کار شما است.

اگر حمله سرقت انحرافی موفقیت آمیز باشد، سارق می تواند اطلاعات بسیار محرمانه ای را در مورد یک شرکت، مانند اطلاعات حساب کاربری، فایل هایی که حاوی پیش بینی ها و برنامه های شرکت، اطلاعات مشتری، یا حتی اطلاعات شخصی کارکنان شرکت است، در اختیار بگیرد.

حملات طعمه ای

این حمله مهندسی اجتماعی از طعمه برای متقاعد کردن شما برای انجام کاری استفاده می کند که به هکر اجازه می دهد رایانه شما را با بدافزار آلوده کند و بنابراین اطلاعات شخصی شما را دریافت کند. بسیاری از مهندسان اجتماعی از USB ها به عنوان طعمه استفاده می کنند و آنها را در دفاتر یا پارکینگ ها با برچسب هایی مانند “حقوق های اجرایی ۲۰۱۹ Q4” رها می کنند.

افرادی که آنها را پیدا می کنند با کنجکاوی وسوسه می شوند و آنها را در رایانه قرار می دهند. ویروس پنهان شده به سرعت به دستگاه آنها سرایت می کند. با این حال، استفاده از USB در حال کاهش است، بنابراین طعمه در حال حاضر عمدتا در وب سایت های P2P استفاده می شود.

مهندسان اجتماعی سایت‌های انعکاسی نادرست ایجاد می‌کنند، و در حالی که ممکن است کسی فکر کند در حال دانلود فیلم است، در واقع یک ویروس دانلود می‌کند. شما همیشه در خطر دانلود هر فایلی از یک منبع نامعتبر هستید، اما برای جلوگیری از هک شدن، می توانید اقدامات احتیاطی مانند همیشه بررسی مجدد نوع فایلی که دریافت می کنید یا داشتن یک آنتی ویروس به روز را انجام دهید.

در اینجا دو نکته سریع برای جلوگیری از طعمه شدن وجود دارد:

 1. از نرم‌افزارهای ضد بدافزار، مسدودکننده تبلیغات و برنامه‌های افزودنی مرورگر استفاده کنید.
 2. به وب‌سایت‌ها و خرده‌فروش‌هایی که می‌شناسید و به آنها اعتماد دارید بچسبید: همیشه قبل از خرید از آنها درباره شرکت‌ها تحقیق کنید. وب سایت و URL آن را برای اشتباهات املایی و اینکه آیا آنها یک شرکت ثبت شده هستند یا نه بررسی کنید. همچنین می توانید نظرات مشتریان منتشر شده توسط شرکت های بازبینی بی طرف را بخوانید.

Quid pro quo

حمله quid pro quo زمانی اتفاق می افتد که یک کلاهبردار در ازای اطلاعات شخصی شما سرویسی را به شما ارائه دهد. چند سال پیش، حملات quid pro quo شامل ایمیل‌هایی بود که به شما می‌گفتند یک شاهزاده نیجریه مرده است و شما تمام پول او را به ارث برده‌اید. تنها کاری که باید انجام می دادید این بود که مشخصات بانکی خود را در اختیار آنها قرار دهید یا یک “هزینه رسیدگی” کوچک برای آنها بفرستید تا بتوانند پول را به شما منتقل کنند.

اگرچه حملات مهندسی اجتماعی مانند اینها اکنون خنده دار به نظر می رسند، حملات quid pro quo هنوز هم مرتبط هستند.

رایج‌ترین حملات quid pro quo زمانی اتفاق می‌افتد که هکرها وانمود می‌کنند که متخصص پشتیبانی فناوری اطلاعات هستند. قربانی معمولاً با یک دستگاه مشکل جزئی دارد یا نیاز به به روز رسانی نرم افزار دارد، بنابراین از تماس گیرنده سؤال نمی کند. جعل کننده به آنها می گوید که برای رفع مشکل باید به رایانه خود دسترسی داشته باشند. هنگامی که آنها دسترسی پیدا کردند، نرم افزارهای مخرب را نصب می کنند یا اطلاعات حساس دیگری را سرقت می کنند.

تماس با حملات اسپم

ارسال هرزنامه تماس قدیمی ترین تاکتیک مهندسی اجتماعی در این کتاب است. یک مجرم سایبری که از این تکنیک استفاده می کند، ایمیل یا حساب رسانه های اجتماعی شما را هک می کند و با پیامی مانند “این ویدیوی شگفت انگیز را دیده ام، آن را ببینید!”

متأسفانه، ما تمایل داریم به پیام هایی که به نظر می رسد از طرف دوستان نزدیک ما می آیند اعتماد کنیم. اما اگر روی این لینک کلیک کنید در نهایت دستگاه خود را با بدافزار آلوده خواهید کرد. بدتر از آن این است که هنگامی که این ویروس ها به دستگاه شما سرایت می کنند، می توانند همان پیام را به مخاطبین شما نیز منتقل کنند.

Emotet یکی از بزرگترین تروجان‌های سال ۲۰۲۰ بود که برای توزیع بدافزار در دستگاه‌های افراد استفاده می‌شد. Emotet که از طریق ایمیل های هرزنامه فیشینگ حاوی پیوست ها یا لینک های مخرب پخش می شود، شبیه تروجان هایی مانند Ramnit، Formbook و Lokibot است. این تروجان ها می توانند اعتبار بانکی، رمز عبور، داده های شخصی و کیف پول های رمزنگاری شده را سرقت کنند. آنها این کار را با نظارت بر ضربه های کلید، دانلود و اجرای فایل ها بر روی دستگاه شما و تکنیک های مختلف دیگر انجام می دهند.

نگران کننده است که xHelper  یک برنامه مخرب که در سال ۲۰۱۹ کشف شد، حتی در صورت حذف نصب می تواند خود را مجدداً نصب کند. بنابراین، در حالی که به راحتی می‌توان فکر کرد که هرگز گرفتار ایمیل فیشینگ یا هر نوع حمله مهندسی اجتماعی دیگری نمی‌شوید، اما بهتر است بیشتر مراقب باشید زیرا عواقب آن غیرقابل برگشت است.

۸ راه برای محافظت از خود در برابر حملات مهندسی اجتماعی

 1. در مورد انواع مختلف تاکتیک های مهندسی اجتماعی بیاموزید. اگر بدانید چه انتظاری دارید، دوری از تله آسان تر خواهد بود. اگر یک شرکت را اداره می کنید یا یک تیم را مدیریت می کنید، آموزش تیم خود در مورد حملات مهندسی اجتماعی نیز ضروری است. تست نفوذ یک راه عالی برای یافتن آسیب‌پذیری‌ها در شبکه و آموزش کارمندان است.
 2. هوشیار باشید. هویت هر کسی را که با او در ارتباط هستید دوباره بررسی کنید، به خصوص اگر ایمیل، پیامک یا تماسی باشد که انتظارش را نداشتید. به یاد داشته باشید که اگر آنقدر خوب به نظر می رسد که درست نباشد، احتمالاً همینطور است.
 3. مراقب اشتباهات باشید. کسب و کارهای قانونی تمایل دارند محتوای خود را قبل از ارسال سه بار بررسی کنند. از طرف دیگر هکرها اشتباهات گرامری و املایی بی شماری از خود بر جای می گذارند و ممکن است نشان دهنده حملات مهندسی اجتماعی باشد.
 4. از پرسیدن سوال نترسید. اگر فکر می‌کنید کسی می‌خواهد از طریق تلفن از شما کلاهبرداری کند، دوستی یا اقتدار او را زیر سوال ببرید. مهمتر از همه، گوش دادن به پاسخ هایی که با داستان آنها مطابقت ندارد.
 5. اطلاعاتی را که به صورت آنلاین به اشتراک می گذارید محدود کنید. گذاشتن داده‌هایی که به راحتی در دسترس هستند می‌تواند به شخصی کمک کند اطلاعاتی درباره شما جمع‌آوری کند و از آن برای حملات مهندسی اجتماعی استفاده کند.
 6. مراقب نرم افزار خود باشید،به روز رسانی های منظم را نصب کنید، روی نرم افزار آنتی ویروس سرمایه گذاری کنید، فیلترهای هرزنامه را نصب کنید و از افزونه های مرورگر استفاده کنید.
 7. از VPN استفاده کنید. یک VPN به شما کمک می کند تا هویت شما را پنهان کرده و از رهگیری ارتباطات شما توسط هکرهای احتمالی، به ویژه در Wi-Fi عمومی جلوگیری کند.

امنیت آنلاین با یک کلیک شروع می شود.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : دی ۲۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم

۵/۵ - (۱۱ امتیاز) کوکی ها را فقط برای یک وب سایت پاک کنیم پاک کردن کوکی ها از مرورگر شما برای جلوگیری از حملات سایبری، کندی بارگذاری وب سایت و اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شخصی شما مهم است. اما گاهی اوقات لازم نیست…

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بهترین فضاهای مجازی برای کار و بازی «متا پاها را اعلام کرد» احتمالاً یکی از عناوین عجیب‌تر هفته گذشته از رویداد مجازی صاحب فیس‌بوک، متا کانکت بود. پیشینه: متا میلیاردها دلار برای فضای مجازی خود، Horizon Worlds هزینه کرده است، و با این…

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی
اینترنت -
آبان ۱, ۱۴۰۱

نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) نحوه شناسایی و جلوگیری از برنامه های جعلی با تلفن‌های هوشمند، می‌توانید برنامه‌هایی را دانلود کنید که کارهای شگفت‌انگیزی را با لمس یک دکمه انجام می‌دهند و اغلب به صورت رایگان. با این حال، سیب های بدی نیز وجود دارند: برنامه…