شتاب سخت افزاری چیست

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

شتاب سخت افزاری چیست

شاید شما متوجه گزینه “شتاب سخت افزاری” در منوی تنظیمات برنامه خود شده اید، اما نمی دانید چه معنایی دارد. شاید تعجب کنید اگر بدانید فعال کردن این گزینه می تواند تأثیر قابل توجهی بر تجربه کاربری شما با یک برنامه خاص داشته باشد.

شیفته؟ اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع می خواهید؟ تو خوش شانسی در این مقاله HiVPN ، همه چیزهایی را که باید در مورد شتاب سخت افزاری بدانید، و همچنین نحوه فعال یا غیرفعال کردن این ویژگی مفید در بین برنامه ها را توضیح خواهیم داد.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری چیست؟

ما از اصطلاح «شتاب سخت‌افزار» برای توصیف فرآیند بارگذاری وظایف به سخت‌افزار یا دستگاه‌هایی که در آنها تخصص دارند استفاده می‌کنیم. یکی از اجزای سخت افزاری که مسئولیت رسیدگی به هر کار انجام شده بر روی کامپیوتر را بر عهده دارد، واحد پردازش مرکزی (CPU) است.

معمولاً این مؤلفه در انجام کارهای مختلف کار بسیار خوبی انجام می دهد. با این حال، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که کار بیش از حد انجام شود و برای ارائه آن دچار مشکل شود. آن وقت است که شتاب سخت افزاری وارد بازی می شود.

به عنوان مثال، استفاده از یک برنامه نرم افزاری قوی برای مثال، رندر ویدیو ممکن است باعث شود یک CPU برای پاسخگویی به تقاضا مشکل داشته باشد، و کل فرآیند را با تأخیر مواجه کند و طول بکشد تا کامل شود. با فعال کردن شتاب سخت افزاری، واحد پردازش گرافیکی (GPU) بخشی از مسئولیت CPU را بر عهده می گیرد. این منجر به تجربه کاربری سریعتر و روانتر می شود.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری در کروم چیست؟

فعال کردن شتاب سخت افزاری در کروم، برخی از وظایف بارگیری CPU را به GPU تخلیه می کند. با این حال، فعال کردن این ویژگی تجربه مرور نرم‌تر در کروم را تضمین نمی‌کند. همیشه می‌توانید آن را امتحان کنید و ببینید آیا به حل مشکلاتی که ممکن است با Chrome دارید کمک کند یا خیر.

در اینجا نحوه فعال کردن شتاب سخت افزاری در کروم آورده شده است:

 1. Chrome را در دستگاه مورد نظر راه اندازی کنید.
 2. روی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید.
 3. به “تنظیمات” بروید.
 4. به پایین اسکرول کنید و برای گزینه های تنظیمات بیشتر بر روی “Advanced” کلیک کنید.
 5. در بخش «سیستم»، دکمه «استفاده از شتاب سخت‌افزار در صورت موجود بودن» را تغییر دهید.
 6. برای ذخیره تغییرات، روی دکمه “راه اندازی مجدد” در کنار کلید ضامن کلیک کنید.

شتاب سخت افزاری چیست

برای خاموش کردن شتاب سخت‌افزاری در کروم، تمام مراحل بالا را تکرار کنید، اما دکمه «استفاده از شتاب سخت‌افزار در صورت موجود بودن» را از مرحله ۵ خاموش کنید.

مطمئن شوید که تمام کار در حال انجام در همه برگه‌های باز در Chrome به پایان رسیده است. عملکرد “راه اندازی مجدد” ممکن است هیچ یک از آن را ذخیره نکند. از طرف دیگر، صرفاً بستن برگه تنظیمات، کروم را برنامه ریزی می کند و دفعه بعد که دوباره باز می شود، تغییرات اعمال می شود.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری در اسپاتیفای چیست؟

اگر به دنبال سخت افزاری برای تسریع تجربه Spotify هستید، بدانید که این کار فقط از طریق رایانه شخصی شما قابل انجام است. این گزینه به طور پیش فرض روی «روشن» تنظیم شده است و در اینجا نحوه تغییر آن آمده است:

 1. Spotify را روی رایانه شخصی خود راه اندازی کنید.
 2. به بخش “تنظیمات” بروید.
 3. به پایین تنظیمات «پیشرفته» بروید.
 4. مطمئن شوید که کادر «شتاب سخت‌افزار» خاموش است (یا اگر می‌خواهید آن را فعال کنید، روشن است).

توجه: بسیاری از کاربرانی که رایانه‌های قدیمی‌تری دارند، به دلیل ویژگی شتاب سخت‌افزاری، پرش یا فوروارد سریع آهنگ را تجربه می‌کنند. اگر با چنین مشکلاتی مواجه شدید، کادر “شتاب سخت افزار” را از حالت انتخاب خارج کرده و کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید. این یک مشکل رایج برای رایانه‌های قدیمی‌تر است، زیرا سخت‌افزار آن‌ها به اندازه کافی نیست.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری در دیسکورد چیست؟

در حالت ایده‌آل، شتاب سخت‌افزاری در Discord منجر به تجربه کاربری روان‌تر می‌شود، زیرا از GPU رایانه برای کمک به CPU برای انجام بهتر کار استفاده می‌کند. با این حال، قبل از قضاوت در مورد اینکه فعال کردن این ویژگی مفید است یا ضرر، مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

اگر هدف اصلی شما چت کردن با دوستان در حین بازی است، ادامه دهید و این ویژگی را فعال کنید، به خصوص اگر تاخیرهای زیادی هنگام جابجایی بین سرور و دوستان وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که اکثر کاربران Discord ترجیح می دهند از شتاب سخت افزاری استفاده نکنند زیرا استفاده طولانی مدت ممکن است به رایانه آنها آسیب برساند.

شتاب سخت افزاری چیست

در اینجا نحوه روشن (یا غیرفعال کردن) شتاب سخت افزاری در Discord آمده است:

 1. Discord را در رایانه باز کنید و به منوی “تنظیمات” بروید. این نماد چرخ دنده در کنار نام کاربری شما است.
 2. به تب “Advanced” بروید.
 3. به کادر «شتاب سخت افزار» بروید و آن را روشن یا خاموش کنید.
 4. برای انجام تغییرات، برنامه Discord را مجددا راه اندازی کنید.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری در ویندوز ۱۰ چیست؟

اگر در ویندوز ۱۰ در اجرای برنامه یا بازی های ویدیویی با تاخیر مواجه شدید، روشن کردن ویژگی «شتاب سخت افزار» ممکن است کمک کننده باشد. با این حال، همه رایانه هایی که روی ویندوز ۱۰ کار می کنند، گزینه ای برای دستکاری شتاب سخت افزاری ندارند.

اگر گزینه های توضیح داده شده در زیر را در رایانه خود نمی بینید، سعی کنید شتاب سخت افزاری را از طریق تنظیمات یک برنامه خاص (Chrome، Spotify و غیره) روشن یا خاموش کنید.

 1. “کنترل پنل” را روی رایانه اجرا کنید.
 2. در حالت “View”، “Large icons” را انتخاب کنید.
 3. “نمایش” را انتخاب کنید.
 4. “تغییر تنظیمات نمایش” را در سمت چپ پنجره انتخاب کنید.
 5. بخش «تنظیمات نمایش پیشرفته» را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
 6. روی تب “عیب یابی” کلیک کنید.
 7. “تغییر تنظیمات” را انتخاب کنید.
 8. در بخش «شتاب سخت‌افزار»، نشانگر را به سمت «کامل» حرکت دهید.
 9. برای ذخیره تغییرات، “OK” را بزنید.
 10. کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری در Streamlabs چیست؟

در صورتی که هنگام استفاده از Streamlabs با مشکلات بصری مواجه شدید، یکی از اولین گزینه‌های عیب‌یابی که باید امتحان کنید، فعال یا غیرفعال کردن شتاب سخت‌افزاری است. اگر GPU وظایف محول شده را به درستی انجام نمی دهد، شتاب سخت افزاری را خاموش کنید:

 1. Streamlabs را راه اندازی کنید و به «تنظیمات» بروید.
 2. از منوی سمت چپ “Advanced” را انتخاب کنید.
 3. در بخش «منابع»، مطمئن شوید که کادر «فعال کردن شتاب سخت‌افزار منبع مرورگر» خاموش باشد (یا اگر در موقعیت روشن است، آن را خاموش کنید).
 4. Streamlabs OBS خود را مجددا راه اندازی کنید.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری در VSDC چیست؟

اگر در ویرایشگر ویدیوی VSDC خود رمزگذاری کند ویدیو یا تجربه کلی تاخیری را تجربه می کنید، ممکن است به دلیل خاموش بودن شتاب سخت افزاری باشد. اگر CPU در هماهنگی با همه چیز مشکل دارد، ممکن است به کمک GPU نیاز داشته باشد.

آن وقت است که زمان روشن کردن شتاب سخت افزاری است. با این حال، اگر این ویژگی روشن است، اما GPU فقط با پتانسیل کامل خود کار نمی کند، بهتر است آن را خاموش کنید.

در اینجا نحوه بررسی تنظیمات شتاب سخت افزاری در VSDC آورده شده است:

 1. VSDC را راه اندازی کنید و یک پروژه را باز کنید.
 2. در گوشه سمت راست بالای صفحه، “Options” را انتخاب کنید.
 3. گزینه Acceleration Options را از بالا سمت چپ انتخاب کنید.
 4. اطمینان حاصل کنید که کادر کنار «استفاده از شتاب سخت‌افزار برای رمزگذاری ویدیو» روشن (یا غیرفعال، بسته به اولویت) علامت زده شده است.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری در فایرفاکس چیست؟

برای فعال کردن (یا غیرفعال کردن) شتاب سخت افزاری در فایرفاکس، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. فایرفاکس را روی کامپیوتر خود راه اندازی کنید.
 2. روی سه خط افقی کلیک کنید تا منو باز شود.
 3. به بخش “تنظیمات” بروید.
 4. بر روی پنل “General” کلیک کنید.
 5. به «عملکرد» بروید و کادر «استفاده از شتاب سخت افزاری در صورت موجود بودن» را علامت بزنید (یا علامت آن را بردارید تا این ویژگی غیرفعال شود.
 6. فایرفاکس را ترک کنید، سپس راه اندازی مجدد کنید.

شتاب سخت افزاری چیست

شتاب سخت افزاری در OBS چیست؟

فعال کردن شتاب سخت‌افزاری در نرم‌افزار پخش باز (OBS) ممکن است به ارائه تجربه کاربری سریع‌تر کمک کند. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که متوجه شوید برنامه مقدار زیادی از CPU را گرفته و عملکرد ضعیفی دارد. برای فعال کردن این گزینه، به صفحه تنظیمات OBS بروید و به ویژگی «شتاب سخت افزار منبع مرورگر» اجازه دهید.

شتاب سخت افزاری چیست

چگونه شتاب سخت افزاری را فعال یا غیرفعال کنیم؟

می‌توانید با رفتن به تنظیمات برنامه، شتاب سخت‌افزاری را فعال یا غیرفعال کنید. معمولاً این گزینه‌ها در بخش «پیشرفته» صفحه تنظیمات برنامه قرار دارند. معمولاً نیاز به علامت زدن (یا برداشتن) کادر کنار «استفاده از شتاب سخت افزاری در صورت وجود» دارد.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

حمله سلب SSL چیست؟
اینترنت -
مهر ۹, ۱۴۰۱

حمله سلب SSL چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) حمله سلب SSL چیست؟ حمله سلب SSL راهی برای حذف امنیت وب سایت ها از طریق HTTPS است. این سایت رمزگذاری را که برای محافظت از داده ها در برابر عبور آنلاین به صورت متن ساده است، از بین می برد….

دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید
اینترنت -
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید این را تصور کنید: شما در هواپیمایی هستید که برای یک تعطیلات سزاوار عازم است، و آیفون شما با یک اعلان AirDrop در اواسط پرواز شما را پینگ می کند. چیزی که نشان می…

بانک دیجیتال چیست؟
اینترنت -
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

بانک دیجیتال چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بانک دیجیتال چیست؟ بانک‌های دیجیتال در سرتاسر جهان در حال اوج‌گیری هستند، با نام‌هایی که به‌جز بانک‌ها به نظر می‌رسند: Ally، WeBank، Klarna، Mox، Trust، Nubank، Wise، K Bank، Chime، Revolut، Monzo. آن‌ها به آرامی اما مطمئناً سهم بازار را از…