داکسینگ چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

داکسینگ چیست؟

آدرس منزل، شماره تلفن، شماره پاسپورت و شماره کارت اعتباری شما اطلاعات بسیار حساس و خصوصی هستند که در صورت نیاز از آنها استفاده می کنید و با افراد و موسسات به اشتراک می گذارید. هنگامی که شخص دیگری تمام آن اطلاعات را در مورد شما، در ملاء عام، با سوء نیت آشکار، دور می ریزد، این کار لعنتی است. با ادامه این پست HiVPN همراه باشید.

داکسینگ چیست؟

متأسفانه آزار و اذیت سایبری و تعقیب در فضای مجازی رایج است و داکسینگ به ابزاری محبوب برای آزار و اذیت، ارعاب و حتی به خطر انداختن جان مردم تبدیل شده است. این یک موقعیت غیرقابل رشک است، و حتی اگر اقدامات احتیاطی وجود دارد که می توانید در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی برای کاهش آن انجام دهید، کافی نیست.

درک نحوه عملکرد داکس و شناسایی رایج ترین اشکال داکسینگ به شما کمک می کند از خود در برابر آزار و اذیت آنلاین و افشای اطلاعات خصوصی خود در اینترنت محافظت کنید.

زیرا تا زمانی که برای تشدید تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی آنلاین خود وقت گذاشته باشید ، بسیاری از اطلاعات شخصی شما به صورت آنلاین در دسترس است .

داکسینگ چیست؟

داکسینگ چیست و چگونه کار می کند؟

Doxing (یا «doxxing») مخفف «افتادن اسناد» و عمل افشای اطلاعات هویتی درباره شخصی آنلاین – به‌ویژه بدون رضایت است.

هنگامی که داده های شخصی شما به صورت آنلاین در معرض دید شما قرار می گیرد، می تواند به روش های مختلفی علیه شما مورد استفاده قرار گیرد. شخصی با شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل شما می‌تواند با پیام‌هایی شما را مورد آزار و اذیت قرار دهد، یک آدرس فیزیکی می‌تواند آزار و اذیت شما را به خانه شما بیاورد، و اگر اطلاعات حساسی در مورد گذشته شما برخلاف میل شما فاش شود، ممکن است در بین خانواده، دوستان یا همکاران آسیبی به شما وارد شود. و حتی از دست دادن شغل یا تجارت.

Doxing می تواند منجر به سرقت هویت، آزار و اذیت سایبری، آزار و اذیت، تهدیدات آنلاین یا حتی تهدیدهای فیزیکی شود.

داکسینگ چیست؟

چرا یک نفر باید شخص دیگری را دکس کند؟

ما اغلب می بینیم که از doxing به عنوان یک روش تلافی جویانه استفاده می شود. مردم معمولاً اگر فکر می‌کنند با کسی مورد حمله یا توهین قرار گرفته‌اند، یا صرفاً با نظرات او مخالف هستند، انتخاب می‌کنند که به او دست بزنند. گاهی اوقات به عنوان تمرینی برای عدالت هوشیارانه تلقی می شود – کاری که هر کسی می تواند برای آسیب رساندن به شخص دیگری انجام دهد که آشکارا غیرقانونی نیست و به راحتی متوقف نمی شود.

شخصیت‌های عمومی مانند سیاستمداران، افراد مشهور و تأثیرگذاران بیشتر در معرض خطر قرار گرفتن در معرض چنین آزار و اذیت قرار دارند، اما متأسفانه ممکن است این اتفاق برای هر کسی بیفتد.

داکسینگ چیست؟

چند نمونه از داکسینگ چیست؟

دکس کردن اغلب یک عمل بدخواهانه برای ترساندن یا شرمسار کردن کسی است برای مثال، روزنامه‌نگاری که یک مقاله بحث‌برانگیز نوشته است که برخی افراد با آن مخالف هستند. اما برای اینکه به این سرنوشت دچار شوید، لازم نیست در موقعیتی عالی باشید.

نمونه‌های متداول اطلاعات شخصی و خصوصی در مورد شما که می‌توان آن‌ها را تایید کرد عبارتند از:

  • نام واقعی شما
  • آدرس منزل شما
  • محل کار شما
  • اطلاعات تماس شما مانند شماره تلفن و آدرس ایمیل
  • اطلاعات مهم مانند شماره امنیت اجتماعی یا پاسپورت شما
  • شماره کارت اعتباری یا حساب های بانکی شما
  • سوابق کیفری
  • عکس های شخصی یا مکاتبات خصوصی
  • سابقه شخصی شرم آور

داکسینگ چیست؟

داکسرها چگونه اطلاعات شما را به دست می آورند؟

تعجب خواهید کرد که چه چیزی می توانید در مورد یک شخص از طریق سوابق عمومی که فقط به نام قانونی آنها مسلح شده است بیاموزید. در بسیاری از نقاط، اطلاعات ثبت نام رای عمومی است و اطلاعات مالکیت خودرو را می توان از طریق ادارات دولتی یا شرکت های بیمه به دست آورد. سوابق دادگاه اغلب به راحتی قابل جستجو هستند، مانند مجوزهای حرفه ای.

در مورد چیزهایی که به صورت آنلاین به اشتراک می گذارید بسیار مراقب باشید – به خصوص موقعیت مکانی خود. اگر نمایه رسانه‌های اجتماعی شما برای عموم قابل دسترسی است و تگ‌های مکان را انتخاب کرده‌اید، در مورد ارسال آن سلفی استارباکس دو بار فکر کنید. یا چه اطلاعاتی را در انجمن های عمومی مانند Reddit به اشتراک می گذارید. برای مثال، پست کردن درباره انتخابات محلی یا مسیر اتوبوس مدرسه فرزندانتان («اولین روز مدرسه! #والدین مغرور»)، می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد موقعیت مکانی شما و خانواده‌تان به داکس‌کننده‌ها بدهد.

داکسرها یا استالکرهای آنلاین ممکن است بتوانند از IP Logger برای ردیابی فعالیت های آنلاین شما و به دست آوردن اطلاعات شخصی استفاده کنند. حتی اگر آدرس IP شما متعلق به ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما باشد، هنوز هم می تواند جزئیاتی را در مورد شما فاش کند (اینجاست که یک  VPN مفید است).

داکسینگ چیست؟

آیا داکسینگ غیرقانونی است؟

داکس کردن همیشه غیرقانونی نیست، اما بسیار غیراخلاقی است. Doxing اغلب اطلاعاتی را که به آسانی در سوابق عمومی موجود است و از طریق روش های قانونی قابل دستیابی است، افشا می کند.

بنابراین حتی اگر سابقه کیفری قبلی، گواهی ازدواج یا آدرس شما بدون رضایت شما به صورت آنلاین ارسال شده باشد، در برخی از حوزه های قضایی غیرقانونی نیست – حتی اگر غیراخلاقی باشد و حق حفظ حریم خصوصی شما را نقض کند.

داکس کردن اطلاعاتی که در پرونده عمومی وجود ندارد، مانند جزئیات کارت اعتباری یا حساب بانکی شما، غیرقانونی است.

فراتر از آسیب روانی و احساس درماندگی، دکس کردن و تعقیب آنلاین باعث می شود، در موارد شدید، اگر موقعیت مکانی شما در دنیای واقعی دزدیده شود، می تواند به یک تهدید فیزیکی تبدیل شود.

داکسینگ چیست؟

چگونه از خود در برابر داکس محافظت کنیم

راه‌هایی برای محافظت در برابر آزار و اذیت آنلاین وجود دارد و اطمینان حاصل می‌کنید که دکس یا تعقیب به تهدیدی فیزیکی برای شما یا خانواده‌تان تبدیل نمی‌شود.

راهنمای ما در مورد ایمنی فناوری برای بازماندگان خشونت خانگی به عنوان کمکی برای کسانی است که به دنبال محافظت از خود با استفاده از ابزارهای فناوری هستند.

گذشته از فناوری، ثابت شده است که بازدارنده‌های قانونی تا حد زیادی برای جلوگیری از آزار و اذیت آنلاین ناکافی هستند. متأسفانه و ناعادلانه، این بدان معناست که ما باید برای محافظت از خود و نزدیکانمان اقدام کنیم. هنوز امیدی وجود دارد: اقدامات احتیاطی در برابر آزار و اذیت آنلاین به دانش پیشرفته فناوری نیاز ندارد. راه حل ها ارزان هستند و یادگیری آنها آسان است، بنابراین راه هایی برای دفاع از خود در برابر داکسینگ را بخوانید.

داکسینگ چیست؟

۱. از نام واقعی خود به صورت آنلاین استفاده نکنید

بهترین محافظت شما در برابر آزار و اذیت و فریب خوردن توسط استالکرهای آنلاین این است که هویت قانونی خود را از دسته اینترنت خود جدا کنید.

اگر نام مستعار آنلاین شما به هویت قانونی شما مرتبط نباشد، بسیار سخت تر است که مورد تحسین قرار بگیرید و بنابراین منابع کمتری برای دفاع از فضای فیزیکی و محافظت از اطرافیانتان مورد نیاز است.

اگر برای ایجاد نام کاربری غیر شخصی به کمک نیاز دارید، از یک تولید کننده نام کاربری تصادفی برای ساختن آن استفاده کنید.

داکسینگ چیست؟

۲. دریابید که چه اطلاعاتی در آنجا وجود دارد

دانستن اینکه چه اطلاعاتی در دسترس عموم است می تواند به شما در پیش بینی و جلوگیری از فریب خوردن کمک کند. مرتباً نام خود را به صورت آنلاین جستجو کنید یا حتی یک محقق خصوصی استخدام کنید تا اطلاعاتی را که در مورد شما پیدا می کنند جمع آوری کند.

شما می توانید به طور قانونی سوابق خصوصی را با وکلا و شرکت های پوسته مخفی کنید. به طور مشابه، ثبت نام وسیله نقلیه یا مالکیت خانه می تواند در شرکت هایی در حوزه های قضایی دوستدار حریم خصوصی ثبت شود.

هر زمان که می توانید در اینترنت ناشناس بمانید و مراقب روش های ناشناس سازی باشید . افشای نام قانونی شما باید یک اقدام آگاهانه باشد و نه چیزی که شخص دیگری کنترل می کند. تفکیک فعالیت آنلاین خود بین مرور ناشناس، نام مستعار و نام قانونی روش خوبی برای جلوگیری از خطر و ناامیدی است.

داکسینگ چیست؟

۳. از گوگل استفاده کنید؟ فعالیت Google خود را مرتباً حذف کنید

Google Activity هر پیوندی را که دنبال کرده اید، هر تصویری که روی آن کلیک کرده اید و هر وب سایتی را که بازدید کرده اید، می داند — حتی اگر سابقه جستجوی خود را پاک کرده باشید. بنابراین، غیرفعال کردن یا حذف سابقه فعالیت Google خود راه خوبی برای به حداقل رساندن احتمال دسترسی مخرب به این داده ها و استفاده علیه شما است.

همچنین این یک حرکت هوشمندانه برای خاموش کردن GPS گوشی و حذف جدول زمانی Google Maps است که مسیرهایی را که ممکن است طی کرده اید و مکان هایی که ممکن است بازدید کرده اید را بر اساس تاریخچه موقعیت مکانی شما ثبت کند.

داکسینگ چیست؟

۴. حضور خود در رسانه های اجتماعی را ایمن کنید

بسیاری از پلتفرم های رسانه های اجتماعی تنظیمات حریم خصوصی شما را به طور پیش فرض روی “عمومی” تنظیم می کنند. تغییر این تنظیمات یک راه ساده اما موثر برای جلوگیری از توجه ناخواسته از طریق رسانه های اجتماعی است .

همچنین به اطلاعات دیگری که ممکن است در پست‌های خود اضافه کنید توجه کنید، تصاویر می‌توانند چیزهای زیادی را در مورد جایی که هستید نشان دهند.

داکسینگ چیست؟

۵. امنیت رمز عبور خود را تقویت کنید

از گذرواژه‌هایی که به راحتی حدس می‌زنند حاوی کلمات رایجی مانند «رمز عبور»، دنباله‌های ساده مانند «۱۲۳۴» یا مواردی که شامل نام یا تاریخ تولد شریک زندگی، فرزندان یا حیوانات خانگی شما هستند، استفاده نکنید.

استفاده مجدد از گذرواژه‌ها در سایت‌ها و برنامه‌های مختلف نیز ایده بدی است: اگر یک حساب در معرض خطر باشد، همه حساب‌های شما در معرض خطر هستند. اگر در به خاطر سپردن چندین رمز عبور طولانی و پیچیده مشکل دارید، از یک مدیر رمز عبور ایمن در دستگاه های خود استفاده کنید.

تا جایی که امکان دارد از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید. این سطح امنیتی اضافی به این معنی است که وقتی رمز عبور خود را وارد کردید، قبل از اینکه بتوانید به حساب خود دسترسی پیدا کنید، کدی برای ورودی (معمولاً از طریق پیامک، ایمیل یا از طریق یک برنامه احراز هویت در دستگاهتان) برای شما ارسال می شود.

داکسینگ چیست؟

۶. زمانی که آنلاین هستید از VPN استفاده کنید

استفاده از VPN یک راه عالی برای ناشناس بودن آنلاین است زیرا ترافیک دستگاه شما از طریق یک تونل VPN امن و رمزگذاری شده هدایت می شود. VPN ها همچنین با پوشاندن آدرس IP واقعی شما موقعیت مکانی شما را خصوصی می کنند، بنابراین هیچ شخص ثالثی که در اطراف جاسوسی می کند نمی تواند سرنخی از مکان واقعی شما به دست آورد.

اگر به شبکه‌های Wi-Fi عمومی مانند کافه‌ها، هتل‌ها یا فرودگاه‌ها وصل می‌شوید، توصیه می‌شود ترافیک خود را با VPN رمزگذاری کنید  به خصوص اگر به نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی یا بانکداری اینترنتی خود دسترسی دارید.

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : مرداد ۲۰, ۱۴۰۱

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

حمله سلب SSL چیست؟
اینترنت -
مهر ۹, ۱۴۰۱

حمله سلب SSL چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) حمله سلب SSL چیست؟ حمله سلب SSL راهی برای حذف امنیت وب سایت ها از طریق HTTPS است. این سایت رمزگذاری را که برای محافظت از داده ها در برابر عبور آنلاین به صورت متن ساده است، از بین می برد….

دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید
اینترنت -
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید این را تصور کنید: شما در هواپیمایی هستید که برای یک تعطیلات سزاوار عازم است، و آیفون شما با یک اعلان AirDrop در اواسط پرواز شما را پینگ می کند. چیزی که نشان می…

بانک دیجیتال چیست؟
اینترنت -
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

بانک دیجیتال چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بانک دیجیتال چیست؟ بانک‌های دیجیتال در سرتاسر جهان در حال اوج‌گیری هستند، با نام‌هایی که به‌جز بانک‌ها به نظر می‌رسند: Ally، WeBank، Klarna، Mox، Trust، Nubank، Wise، K Bank، Chime، Revolut، Monzo. آن‌ها به آرامی اما مطمئناً سهم بازار را از…