تفاوت‌های VPN و Proxy Server

۵/۵ - (۳ امتیاز)

بیشتر مردمی که در ایران زندگی میکنند حتما شاهده فیلترینگ سایت ها و شبکه های مجازی می باشند و با واژه VPN و PROXY آشنایی نسبی دارند،در اصل می توان گفت هر دوی این موارد برای دور زدن فیلترینگ ها و پنهان کردن آی پی آدرس ها استفاده می شوند. لطفا در این مقاله با Hi VPN همراه باشید.

تفاوت VPN و RROXY چیست؟

در حوزه امنیت و فضای مجازی با خطرات زیادی در ارتباط هستیم که پروکسی و وی پی ان می توانند به راحتی از امنیت ما محافظت کنند.از معایب پروکسی می توان به محدود بودنش در یک مرورگر و یا اپلیکیشن مورد استفاده نام برد و با توجه به مزیت های بسیار از وی پی ان می توان به سرعت کم و کند بودنش در برابر پروکسی ها اشاره کرد.و این امر در کنار سرعت بالاتر پروکسی‌ها، می‌تواند برای افرادی که دغدغه امنیتی چندانی در فضای اینترنت ندارند بسیار مناسب باشد، ولی رمزنگاری VPN می‌تواند این دغدغه کاربران را به راحتی برطرف سازد، ولیکن از سرعت پایینتری برخوردار است که نیازمند شکیبایی بیشتری است.

PROXY چیست؟

پراکسی به عنوان یک سرور عمل می کند که با اتصال به آن می توانیم وارد شبکه ها شویم.در زمان اتصال به پروکسی IP آدرس شما پنهان می گردد و آدرس IP پراکسی سرور نمایش داده می شود.در این صورت آی پی شما تغییر کرده و دیگر می توانید با خیال  راحت به گشت و گذار در صفحات وب بپردازید.اما نکته ای که قابل ذکر است این است که پراکسی می توانند تنها فعالیت های شما را در همان برنامه یا مرورگر پنهان کند، به طور مثال اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنید مابقی مرورگرهای شما کدگذاری نمی شود.

می توان پروکسی HTTP  را یکی از قدیمی‌ترین نسخه پراکسی‌ سرورها یادآوری کرد که صرفا برای انتقال داده‌های وب در نظر گرفته شده است و به همین علت مناسب وبگردی است.اگر بخواهیم یکی از بزرگترین ضعف‌های این پراکسی‌ها را شرح دهیم زمانی رخ می‌دهد که وبسایتی از جاوا اسکریپت یا فلش استفاده کرده باشد؛ در این زمان است که IP واقعی افراد به معرض نمایش در می‌آید. با این تفاسیر  که این پروکسی سرورها اکثرا رایگان هستند و از سرعت بالایی برخوردارند، برای عبور از فیلترینگ و وبگردی آزاد، راه حل بسیار مناسبی هستند.

عملکرد پراکسی برای شما چگونه است؟

خوب با تجه به حوزه فیلترینگ و محدودیت های بسیار زیاد در ایران، شما نمی توانید گاهی وارد سایت و اپلیکیشن هایی مانند تلگرام شوید و در برخی از سایت ها IP ایران را قبول نمی کند که شما می توانید با فعال کردن پروکسی خودتان آی پی آدرس خود را پنهان کنید و با یک آی پی آدرس جدید دسترسی خودتان را آزاد کنید.

VPN چیست؟

در نگاه کلی VPN همان کار پراکسی را انجام می دهد،اما با مزیت های بهتر.همان طور که در بالا ذکر شد وی پی ان و پروکسی فقط برای دور زدن فیلترینگ ها نیستند بلکه به شما کمک خواهند کرد که اطلاعات کاربری شما با کدگذاری کردن IP شما را پنهان سازد. در اصل می توان به صورت مقایسه وی پی ان و PROXY گفت که VPN نقش بهتری را در محافظت از فعالیت های اینترنتی شما ایفا می کند.

این تکنولوژی به ظاهر شبیه به پروکسی سرورها عمل می‌کنند ولی تفاوت عمده ای در آن‌ها نهفته است. مهم‌ترین آن ها این که VPN به رمزنگاری اطلاعات می‌پردازد. این کار بدین صورت انجام می شود که با ایجاد تونلی رمزنگاری شده بین کامپیوتر کاربر و سرورِ VPN، داده‌ها را از درون آن به سرور و از آنجا به فضای اینترنت انتقال می‌دهد؛ به همین علت، دولت‌ها و ISPها تنها قادرند مشاهده کنند که افراد به VPN سرورها متصل هستند و تمام اطلاعات حداقل با یک الگوریتم ۱۲۸ بیتی رمزنگاری می‌شود که از چشم مانیتورکننده‌هایی اعم از دولتی و هکرها مخفی می‌کند.

شما می توانید با خرید VPN از سایت های معتبر مانند hivpn و نصب آن به راحتی با اتصال به یک سرور از کشور مورد نظز خودتان اتصال را برقرار کنید. شما به محض اتصال اطلاعات خود را در یک تونل رمزگذاری می کنید و به راحتی می توانید از اتصال اینترنت امن خود مطمعن باشید. کیفیت اتصال به VPN قطعا چون به صورت کلی تمامی فعالیت های شما را در اینترنت پنهان نگه می دارد قطعا برای شما کاربردی تر خواهد بود و امنیت ۱۰۰% را می تواند برای شما فراهم سازد.

 

نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : خرداد ۲۱, ۱۴۰۰

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

اینترنت در مورد شما چه می داند؟
اینترنت -
دی ۲۸, ۱۴۰۰

اینترنت در مورد شما چه می داند؟

۵/۵ - (۵ امتیاز) اینترنت در مورد شما چه می داند؟ شما یک کاربر معمولی اینترنت هستید . نه یک سلبریتی، نه یک سیاستمدار یا یک شخص بسیار مهم. بنابراین هیچ کس علاقه ای به فعالیت های آنلاین شما ندارد، برای اطلاعات بیشتر در این…

شهر شما مخفیانه شما را زیر نظر دارد
اینترنت -
دی ۲۸, ۱۴۰۰

شهر شما مخفیانه شما را زیر نظر دارد

۵/۵ - (۶ امتیاز) شهر شما مخفیانه شما را زیر نظر دارد با توسعه مداوم فناوری های دیجیتال، آژانس های پلیس محلی در سراسر ایالات متحده (و سایر نقاط جهان) در جاسوسی از شهروندان خود خلاقیت بیشتری پیدا می کنند.با HiVPN…

چراغ های اولتراسونیک: تهدیدی خاموش برای حریم خصوصی شما
اینترنت -
دی ۲۸, ۱۴۰۰

چراغ های اولتراسونیک: تهدیدی خاموش برای حریم خصوصی شما

۵/۵ - (۵ امتیاز) چراغ های اولتراسونیک: تهدیدی خاموش برای حریم خصوصی شما شما نمی توانید آنها را ببینید، نمی توانید آنها را بشنوید، اما آنها آنجا هستند ، ردیاب های مخفی، غیرقابل شنیدن برای گوش انسان که مکان شما را بدون اینکه هیچ…