بانک دیجیتال چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

بانک دیجیتال چیست؟

بانک‌های دیجیتال در سرتاسر جهان در حال اوج‌گیری هستند، با نام‌هایی که به‌جز بانک‌ها به نظر می‌رسند: Ally، WeBank، Klarna، Mox، Trust، Nubank، Wise، K Bank، Chime، Revolut، Monzo. آن‌ها به آرامی اما مطمئناً سهم بازار را از بانک‌های سنتی می‌گیرند، مخصوصاً وقتی صحبت از مشتریان Gen Z و Millennial می‌شود.

پس چه تفاوتی با بانک های سنتی دارند؟ آیا بانک های دیجیتال و موبایل بانک یکسان هستند؟ برای اطلاع از اینکه بانک‌های دیجیتال چیست، چگونه با بانک‌های سنتی مقایسه می‌شوند و اینکه آیا باید در یکی از آنها ثبت‌نام کنید، ادامه مطلب HiVPN  را بخوانید.

بانک دیجیتال چیست؟

بانک های دیجیتال توضیح داد

بانک‌های دیجیتال نوعی فین‌تک (فناوری مالی) هستند و اکثر خدمات مشابه بانک‌های سنتی را ارائه می‌دهند، اما همه آنها منحصراً به صورت آنلاین انجام می‌شوند. هیچ شعبه فیزیکی بانک های دیجیتال وجود ندارد.

مانند بسیاری از خدمات آنلاین، کارمزدها در بانک های دیجیتال نسبت به بانک های سنتی کمتر است. برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که استفاده از آن آسان باشد. برای نسل های جوانی که به نظر می رسد همه چیز را به صورت آنلاین انجام می دهند، بانک های دیجیتال یک مناسبت طبیعی هستند.

در حالی که لیست دقیق خدمات در بانک ها متفاوت است، به طور کلی، خدماتی که بانک های دیجیتال ارائه می دهند عبارتند از:

 • واریز پول، برداشت و نقل و انتقالات
 • بررسی/ذخیره مدیریت حساب
 • درخواست برای محصولات مالی
 • مدیریت وام
 • پرداخت قبوض / فاکتورها
 • خدمات حساب کاربری

دو نوع اصلی از بانک های دیجیتال وجود دارد: بانک های چالشی و نئوبانک. این اصطلاحات گاهی اوقات به جای یکدیگر برای اشاره به بانک های دیجیتال استفاده می شوند. اما تفاوت های کوچکی وجود دارد.

بانک دیجیتال چیست؟

بانک های چالشگر

ویژگی اصلی که یک بانک دیجیتال را به عنوان یک بانک “چالشگر” نشان می دهد، داشتن مجوز بانکداری است، به این معنی که می تواند طیف گسترده ای از خدمات بانکداری سنتی را ارائه دهد – و بنابراین رقیب مستقیم بانک های سنتی است. بانک های رقیب ممکن است حضور فیزیکی داشته باشند، هرچند اندک، مانند تعدادی دستگاه خودپرداز.

بانک دیجیتال چیست؟

نئوبانک ها

نئوبانک ها کاملا دیجیتالی هستند و حضور فیزیکی ندارند و به دلیل نداشتن مجوز بانکی، نمی توانند هر آنچه که یک بانک سنتی ارائه می دهد ارائه دهند. در عوض، آنها تمایل دارند با ارائه ابزارهای پرداخت، حقوق و دستمزد و حسابداری، بخش خاصی از مشتریان را مورد هدف قرار دهند – مانند مشاغل کوچک. از آنجایی که نئوبانک ها مجوز بانکی ندارند، اغلب با یک بانک سنتی تأسیس شده شریک می شوند.

بانک دیجیتال چیست؟

بانک های دیجیتال در مقابل بانک های سنتی: تفاوت چیست؟

ممکن است فکر کنید: من قبلاً می‌توانم این خدمات را در برنامه بانکداری تلفن همراه از بانکم انجام دهم. این چه تفاوتی با یک بانک دیجیتال دارد؟

هر دو بانک دیجیتال و سنتی خدمات بانکداری دیجیتال را ارائه می دهند و به شما امکان می دهند فعالیت های بانکی را به صورت آنلاین انجام دهید. یکی از تفاوت‌های بزرگ بین بانک دیجیتال و بانک سنتی این است که بانک‌های دیجیتال هیچ شعبه فیزیکی ندارند (یا بسیار کم) – که اگر به هر حال همه چیز را آنلاین انجام می‌دهید، ممکن است اهمیت زیادی نداشته باشد.

اما تفاوت های متعدد دیگری وجود دارد که به بانک های دیجیتال برتری می بخشد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم. توجه داشته باشید که این تفاوت ها در بانک ها متفاوت است.

بانک دیجیتال چیست؟

فرآیند ثبت نام

بانک‌های دیجیتال یک فرآیند ثبت‌نام دارند که راحت‌تر از بانک‌های سنتی است. این کاملاً بدون کاغذ است و اسنادی مانند شناسه شما از طریق تلفن هوشمند شما آپلود شده و به سرعت تأیید می شود. این روند با ایستادن در صف های طولانی که قبلاً با انتظار در شعبه بانک برای افتتاح حساب همراه بود، پیشی می گیرد. بانک‌های سنتی نیز به کاربران اجازه می‌دهند حساب‌های بانکی خود را به صورت آنلاین باز کنند.

بانک دیجیتال چیست؟

سهولت دسترسی

مشتریان بانک های دیجیتال می توانند به خدمات بانکی دسترسی داشته باشند و تراکنش های خود را به صورت ۲۴ ساعته انجام دهند. از آنجایی که بانک‌های دیجیتال برای انجام خدمات خود کاملاً به پلتفرم‌های آنلاین متکی هستند، مشتریان برای انجام کاری به سادگی فعال کردن کارت نقدی خود برای هزینه‌های خارج از کشور نیازی به نگرانی در مورد ساعات کار بانک ندارند.

مشتریان کنترل بیشتری روی بانکداری خود با بانک های دیجیتال دارند. در حالی که بانک‌های سنتی بانکداری تلفن همراه را نیز برای پر کردن این شکاف معرفی کرده‌اند، برخی از خدمات بانکی همچنان از شما می‌خواهند که برای انجام آن به شعبه فیزیکی مراجعه کنید.

بانک دیجیتال چیست؟

هزینه

هزینه های سربار کمتر بانک های دیجیتال به شکل کارمزد کمتر و کاهش هزینه های خدمات به نفع مشتریان است. این برای بسیاری از مشتریان جذابیت بزرگی دارد، زیرا آنها از نرخ بهره بالاتر، کارمزد تبدیل ارز کمتر، بدون محدودیت اضافه برداشت در حساب ها، بدون کارمزد پایین تر، و کارمزد سالانه صفر برای کارت ها، از جمله دیگر صرفه جویی در هزینه، برخوردار هستند.

بانک دیجیتال چیست؟

امنیت

امنیت یکی از جنبه های ضروری بانکداری است و بانک های دیجیتال به سرعت فناوری امنیتی جدید را اتخاذ کرده و ویژگی های امنیتی را پیاده سازی می کنند. بانک‌های دیجیتال از ویژگی‌های امنیتی مانند کارت‌های بی‌شمار و اعلان‌های پرداخت بی‌درنگ استفاده کرده‌اند که قفل کردن کارت‌ها را برای جلوگیری از استفاده غیرمجاز آسان می‌کند.

بانک‌های دیجیتال دارای مجوز بانکی تحت بیمه سپرده‌های شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) محافظت می‌شوند که سپرده‌های شما را در برابر شکست ناگهانی بانک بیمه می‌کند. مانند بانک‌های سنتی، بانک‌های دیجیتال نیز باید از مقررات مالی که توسط کشور محل فعالیتشان مشخص شده است، پیروی کنند.

بانک دیجیتال چیست؟

بهره وری

آخرین باری را که چکی را واریز کردید، که پردازش آن سه روز طول کشید و در حسابتان ظاهر شد (با فرض عدم برگشت) به خاطر دارید؟ فرآیندهایی مانند انتقال وجه در بانک های دیجیتال بسیار کارآمدتر است. بانک های دیجیتال یکپارچگی قوی تری بین سیستم های فرانت اند و باطن خود دارند و عملکرد آنها را دقیق تر و کارآمدتر می کند.

اتکا به سیستم های کاملاً خودکار همچنین خطای انسانی را که می تواند از پردازش کاغذ با بانک های سنتی ناشی شود، کاهش می دهد.

ماهیت دیجیتال اول و ناب بودن بانک‌های دیجیتال باعث می‌شود آنها در پذیرش فناوری جدید انعطاف‌پذیرتر باشند. آنها می توانند به سرعت خدمات جدیدی مانند سرمایه گذاری رباتیک را در مواجهه با تغییر چشم اندازهای مالی معرفی کنند و آنها را به گزینه ای جذاب برای بسیاری از مصرف کنندگان تبدیل کند.

بانک دیجیتال چیست؟

آیا بانک های دیجیتال ایمن هستند؟

بانک های سنتی مدت هاست که بخشی از زندگی ما بوده است. به طور طبیعی، برخی امنیت بانک های دیجیتال و ماهیت دیجیتالی آن را زیر سوال می برند.

با این حال، بانک‌های دیجیتال امنیت را به عنوان یکی از مزایای کلیدی استفاده از خدمات بانکی خود، اتخاذ فناوری‌ها و پروتکل‌های امنیتی جدید برای محافظت از کاربران معرفی می‌کنند. بانک‌های دیجیتال توسط همان نهادهای نظارتی مالی مانند بانک‌های سنتی تنظیم می‌شوند و لایه دیگری از امنیت و اطمینان را برای مشتریان اضافه می‌کنند.

مانند سایر خدمات دیجیتال، بانک های دیجیتال نیز از آسیب پذیری ها و حملات سایبری در امان نیستند و مانند مشتریان بانکداری سنتی، مشتریان نیز می توانند قربانی کلاهبرداری شوند.

بانک دیجیتال چیست؟

چگونه در بانکداری دیجیتال ایمن بمانیم؟

در حالی که وظیفه بانک ها به روز نگه داشتن سیستم های امنیتی است، اقداماتی وجود دارد که مشتریان بانک های دیجیتال می توانند برای محافظت از خود انجام دهند. این شامل:

 • اطمینان حاصل کنید که برنامه های بانکی شما به روز هستند. این به محافظت از شما در برابر آسیب‌پذیری‌های امنیتی کمک می‌کند و مطمئن می‌شوید که برنامه بانکی شما در آخرین وصله امنیتی خود قرار دارد. فعال کردن به روز رسانی خودکار را در نظر بگیرید.
 • از ابزارهای امنیتی ارائه شده توسط بانک ها استفاده کنید. احراز هویت دو مرحله‌ای، محدودیت‌های پرداخت و اعلان‌های پرداخت بی‌درنگ را فعال کنید تا حساب و کارت‌های خود را از استفاده غیرمجاز در امان نگه دارید.
 • پیوندهای وب سایت را از بانک ها تأیید کنید. همیشه پیوندهای وب بانک ها را تأیید کنید، به خصوص وقتی که از طریق پیامک می آیند. یک جستجوی سریع در گوگل می تواند به شما کمک کند بین لینک های واقعی و جعلی تشخیص دهید.
 • از VPN استفاده کنید. یک VPN تمام ترافیک آنلاین شما را از طریق یک تونل رمزگذاری شده ارسال می کند، بنابراین حتی اگر شخصی فعالیت بانکداری آنلاین شما را رهگیری کند، نمی تواند هیچ یک از آن را ببیند.
 • در جریان کلاهبرداری ها باشید. کلاهبرداری های رایج در اخبار گزارش می شود. با آگاهی از کلاهبرداری های جاری، می توانید آنها را شناسایی کنید و طعمه این حملات نشوید.
 • کلاهبرداری را به بانک خود گزارش دهید. اگر با ایمیل یا پیامکی مواجه شدید که قانونی به نظر نمی رسد، آن را به بانک خود گزارش دهید. آنها ممکن است بتوانند آن را بررسی کنند یا حداقل، مشتریان را از یک کلاهبرداری مداوم مطلع کنند.

بانک دیجیتال چیست؟

آیا باید برای یک بانک دیجیتال ثبت نام کرد؟

بر اساس تحقیقات Deloitte ، مشتریان به طور فزاینده ای ترجیح می دهند از کانال های دیجیتال برای نیازهای بانکی خود استفاده کنند. به احتمال زیاد، شما قبلاً با بانکداری تلفن همراه آشنا هستید و در حال بررسی تغییر کامل به یک بانک دیجیتال هستید، یا ممکن است به فکر باز کردن یک نوع حساب خاص برای دسترسی به مزایای مرتبط با آنها باشید. بانک‌های دیجیتال معمولاً هیچ هزینه‌ای برای شروع ندارند، اما همیشه باید مزایای حساب را در مقابل نیازهای خود در نظر بگیرید.

اگر یک بانک دیجیتال برای شما مناسب است، نسبت به یک بانک سنتی، با سنجیدن مزایا و معایب آنها، انتخاب کنید.

بانک دیجیتال چیست؟

مزایا: مزایای یک بانک دیجیتال

 • بانک های دیجیتال کارمزد کمتری نسبت به بانک های سنتی ارائه می دهند. آنها ممکن است مزایای جذاب تری مانند نرخ بهره بالاتر و کارمزد اضافه برداشت صفر ارائه دهند.
 • دسترسی ۲۴/۷ به مجموعه خدمات بانکی از طریق اپلیکیشن.
 • ثبت نام برای یک حساب در یک بانک دیجیتال می تواند به صورت آنلاین با موانع هزینه صفر انجام شود.
 • بانک های دیجیتال به سرعت ویژگی ها، خدمات و فناوری امنیتی جدید را پیاده سازی می کنند.

بانک دیجیتال چیست؟

معایب: معایب بانک دیجیتال

 • بانک های دیجیتال فاقد حضور فیزیکی هستند. این امر خدماتی مانند برداشت وجه نقد را سخت تر و تعامل حضوری را غیرممکن می کند.
 • همه بانک های دیجیتال طیف وسیعی از خدمات بانکی را که از یک بانک سنتی انتظار دارید ارائه نمی دهند.
 • بسته به بانک دیجیتال، پول شما ممکن است بیمه FDIC نباشد، در صورت شکست بانک، آن را در معرض خطر قرار می دهد.
نویسنده : Hivpn
تاریخ ارسال : شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

نوشته های مرتبط

آخرین مطالب مرتبط با خرید VPN از ما دنبال کنید

حمله سلب SSL چیست؟
اینترنت -
مهر ۹, ۱۴۰۱

حمله سلب SSL چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) حمله سلب SSL چیست؟ حمله سلب SSL راهی برای حذف امنیت وب سایت ها از طریق HTTPS است. این سایت رمزگذاری را که برای محافظت از داده ها در برابر عبور آنلاین به صورت متن ساده است، از بین می برد….

دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید
اینترنت -
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) دریافت AirDrop های تصادفی را متوقف کنید این را تصور کنید: شما در هواپیمایی هستید که برای یک تعطیلات سزاوار عازم است، و آیفون شما با یک اعلان AirDrop در اواسط پرواز شما را پینگ می کند. چیزی که نشان می…

بانک دیجیتال چیست؟
اینترنت -
شهریور ۲۸, ۱۴۰۱

بانک دیجیتال چیست؟

۵/۵ - (۱۰ امتیاز) بانک دیجیتال چیست؟ بانک‌های دیجیتال در سرتاسر جهان در حال اوج‌گیری هستند، با نام‌هایی که به‌جز بانک‌ها به نظر می‌رسند: Ally، WeBank، Klarna، Mox، Trust، Nubank، Wise، K Bank، Chime، Revolut، Monzo. آن‌ها به آرامی اما مطمئناً سهم بازار را از…